Aşı polemiği! Fatih Altaylı Bakan Varank’ı ti’ye aldı: Müthiş ötesi bir öngörü

19 Nisan 2021 Pazartesi

Gazeteci Fatih Altaylı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank arasında ‘aşı’ polemiği devam ediyor. Altaylı, Bakan Varank’ın gönüllü aşı için Gürsel çiftine söz verdiğini belirttiği tarihe dikkat çekerek, “Ortada bir pandemi yokken, Çin dışında bu hastalığa rastlanmamışken ya da rastlandığı açıklanmamışken bunun aşısını bulma çalışmalarına başlamış olmak müthiş ötesi bir öngörüdür” dedi.

HaberTürk gazetesi yazarı Fatih Altaylı’yla Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank arasında ‘aşı’ polemiği yaşandı.

Altaylı bugünkü köşesinde, kendisine yönelik “Her lüzumsuzluğa cevap vermem ama gönüllülerin aklını karıştırmak isteyen bu çok bilmişe cevap vereceğim. 30 Ocak 2020’de aşı geliştirmek isteyen hocalarıma başardıklarında gönüllü olacağıma söz verdim. O günden beri aşı yaptırmadan bekledim, yerli vlp aşı faz-1 gönüllüsü oldum” diyen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a yanıt verdi.

Mustafa Varank yerli aşı oldu

“MÜTHİŞ ÖTESİ BİR ÖNGÖRÜ”

Altaylı, yazısında şöyle dedi:

“Ama asıl kutlanması ve hatta kutsanması gereken Gürsel çifti. Bana verdiğiniz yanıtta, 30 Ocak 2020’de Gürsel çiftine aşı çalışmalarında denek olma sözü verdiğinizi belirtmişsiniz. Bu gerçekten kutlanması gereken bir öngörü. Çünkü biliyoruz ki, Covid-19 2019 Aralık ayında Çin’in Vuhan eyaletinde ilk kez görüldü. Dünya Sağlık Örgütü ise bunun bir “küresel salgın” olduğunu 11 Mart’ta ilan etti. Bu durumda daha ortada bir pandemi yokken, Çin dışında bu hastalığa rastlanmamışken ya da rastlandığı açıklanmamışken bunun aşısını bulma çalışmalarına başlamış olmak müthiş ötesi bir öngörüdür. Aşı çalışmalarına 24 Ocak 2020’de başladığını açıklayan Biontech’in patronu Uğur Şahin ile hemen hemen aynı anda hatta belki ondan da önce bunun bir pandemi olacağını hissetmek ve aşı çalışmalarına başlamak alkışlanmaya değer.”

Ne olmuştu?

Altaylı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın yerli aşı için gönüllü denek olmasına ilişkin olarak, “Gürsel çiftinin VLP aşısının Faz 1 çalışmalarında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da gönüllü denek olmuş. Doğrusu şaşırdım. Çünkü bildiğimiz kadarı ile bakanlar daha önce aşılanan grup içindeydiler. Bakan Varank bu hakkını kullanmadı ve şimdiye dek aşı olmadı ise ilginç. Yok eğer aşısını oldu ise şimdi başka bir aşı çalışmasına denek olması mümkün değil, doğru da değil. Çünkü daha önce aşı olmuş olmak Faz 1 çalışmasını bozacak bir durum” yorumunu yapmıştı.

Altaylı: İstanbul’un tamamı İBB’den alınarak Sultanbeyli ve Esenler Belediyesi’ne bağlansın

Benzer Haberler