Aşı krizi: “Pfizer, İsrail’i ‘muz cumhuriyeti’ olarak görüyor”

6 Nisan 2021 Salı

Aşı krizi: “Pfizer, İsrail’i ‘muz cumhuriyeti’ olarak görüyor”

Pfizer’in İsrail’e aşı tedarikini durdurduğu açıklandı. İsrail medyasında yer alan haberlere göre şirket, gerekçe olarak parası ödenmeyen 2.5 milyon doz aşıyı gösterdi.

Seçim sonrası hükûmet kurma çalışmaları nedeniyle siyasi kriz yaşayan ve hükûmet kurma görevinin Başbakan Binyamin Netanyahu’ya verildiği İsrail’de koronavirüse karşı Pfizer ile BioNTech şirketi arasında ödeme sorunu yaşandığı ileri sürüldü.

Ülkenin en prestijli gazetesi Jerusalem Post, Pfizer/BioNTech’in son 2.5 milyon doz aşının ödemesini alamadığı gerekçesiyle İsrail’e koronavirüs aşılarının sevkiyatını durdurduğunu aktardı. Yaşananlar üzerine ülkedeki ordu radyosu, Pfizer’ın İsrail’i ‘muz cumhuriyeti’ olarak gördüğünü ifade etti.

EN FAZLA DOZ AŞI YAPILAN ÜLKE

Öte yandan Covid-19 aşı verilerinin derlendiği ‘ourworldindata.org’ sitesine göre, Dünya genelinde 664 milyon dozdan fazla Covid-19 aşısı yapıldığı ifade edildi. Verilere göre, ABD 165 milyon 50 bin doz ile dünyada en fazla aşı yapılan ülke olurken; nüfusa oranla her 100 kişide en fazla doz aşı yapılan ülke İsrail oldu. İsrail’de her 100 kişiye düşen doz sayısı 116.79 oldu.

Sinovac araştırması: İki doz şart

Benzer Haberler