Aşı karşıtlığı vakaları arttırdı

11 Ağustos 2021 Çarşamba

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde aşı karşıtlı vakaları arttırdı. Siverek Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve Koronavirüs Servisleri Sorumlusu Uzm. Dr. Mehmet Şahin Gülel, vaka ve ölüm sayılarının arttığını söyledi.

Sosyal medyada artan artış karşıtlığı bazı illerde vakaları arttırdı. Aşılanmayan vatandaşlar hastalığı ağır geçirdiğini söyleyerek, pişmanlıklarını dile getirdi. Bazı vatandaşlar ise aşı olunması gerektiğini söyledi.
Koronavirüse aşı olmadan yakalanan Gani Ekenler, 10 gün boyunca nefes alamadığını ve ciddi sorunları çıktığını söyledi. Ekenler, “Televizyon ve sosyal medyadaki aşı karşıtlarına kandım, aşı olmadım ama pişmanım. Aşı için 2 iğne olacakken şimdi 52 iğneyle hastalığı atlatmaya çalışıyorum. Aile hekimim, doktor arkadaşlarım ve dostlarım aşı olmam konusunda beni çok uyardı ancak dinlemedim. Lütfen herkes aşısını olsun, aşı olmayan herkesin sonu burasıdır. Nefes alamıyorsun, dünyan yıkılıyor. Aşı olmadığım için binlerce kez pişman oldum. Çünkü şu an nefes almakta güçlük çekiyorum.” dedi.

Siverek Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve Koronavirüs Servisleri Sorumlusu Uzm. Dr. Mehmet Şahin Gülel de son günlerde ilçedeki vaka sayısının endişe verici oranda arttığından bahsederken hastalığa yakalananların neredeyse tamamının aşısız olmasının asla tesadüfi olmadığını belirtti. Gülel ölümlerde de artış olduğunu ekledi.

“YAŞAM KALİTEM BOZULDU, PİŞMANIM”

Gerek servislerde gerek yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların büyük çoğunluğunun aşısız olduğunun belirgin şekilde göze çarptığını anlatan Gülel, şunları kaydetti:

“Hastaların tamamına yakını aşısız ve hastalığı ağır seyrediyor. Aşılı olanların ise serviste veya daha hafif atlattığını görüyoruz. Elimizde aşı gibi güçlü bir silah varken insanlarımız neden bu sıkıntıları yaşasın? Bu hastalığa yakalanmadan veya yakalansak bile kolay geçirmek için bu silahı kullanmalı ve aşı oranlarımızı yükseltmeliyiz. Şu an servisimizdeki hastaların önemli bölümü ‘Keşke aşı olup bu hale düşmeseydim.’ diyor. Bu açıdan baktığımızda hem yoğun bakım ünitesinin kapısında beklemek hem yoğun bakım ünitesinde yatmak çok zordur. Neredeyse uyuyamazsınız, tedavi için sürekli takip gerekir. Sürekli ilaç almak zorunda kalmakla birlikte rahat nefes alamazsınız. Yaşam kaliteniz bozulur, sizinle sevdikleriniz de bu durumdan fazlasıyla etkilenir. Aşı olmayanların şu hususa dikkat etmesini rica ediyorum, koronavirüs hayatımızı tehdit eden bir hastalıktır, elbette aşıyı reddetmek bir insan hakkıdır ancak güvenilmez kaynaklara itibar ederek aşı olmamaya karar vereceğinize bu kararı kendiniz verin. Aşı olmayanlar bu soruyu kendilerine mutlaka sormalıdır.”

Benzer Haberler