Asgari ücrete ara zam yapılacak mı? İşte en güçlü ihtimaller…

Yayın tarihi: 16 Haziran 2024 Pazar 11:24 am - Güncelleme: 16 Haziran 2024 Pazar 11:24 am

Milyonlarca asgari ücretli ara zam beklerken bu konuda bakanları tavrı olumsuz. Ancak CHP lideri Özel’in Erdoğan ile görüşmesinde de zam konusunu dillendirmesi senaryoları da beraberinde getirdi. Buna göre ara zam yılın sonlarına doğru yapılabilir.

Milyonlarca asgari ücretli çalışan, temmuz ayında olası bir ara zammı merakla bekliyor. Yılın dördüncü ayında açlık sınırının altında kalan ücrete mahkum olan vatandaş ara zam gelmesini istiyor.

Cumhuriyet’ten Remzi Akkök’ün haberine göre, enflasyon da mayıs ayında zirveyi gördü. TÜİK verilerine göre, mayısta yıllık enflasyon yüzde 75,45’e yükseldi. Düşen alım gücü ve artan enflasyonist ortamda, mevcut asgari ücrete bir ara zammın olmaması halinde, ekonomik eşitsizlik daha da derinleşecek. Peki asgari ücrete ara zam konusunda son durum ne? Gündemde hangi senaryolar var ve öne çıkan ihtimaller neler?

MEMUR VE EMEKLİ ZAMMI İLE EŞİTLEME FORMÜLÜ

Temmuz ayında, 5 milyondan fazla memur ve 16 milyondan fazla emekli, altı aylık enflasyon farkına bağlı olarak maaş ve aylıklarına zam alacak. Net zam oranı, haziran ayının Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verileriyle kesinleşecek. Şu ana kadar belirlenen 5 aylık enflasyon farkı yüzde 22,72 olarak açıklandı. Açlık ve yoksulluk sınırı ile yüksek enflasyona bağlı olarak, 7,5 milyon asgari ücretliye de benzer oranda bir zam yapılması konuşuluyor. Beklenen ortalama zam oranının da yüzde 20-25 civarında olması öngörülüyor.

CHP’NİN ASGARİ ÜCRET TALEBİ

Birçok kez yeni anayasa çağrısı yapan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz dönemlerde muhalefetten de destek istedi. Erdoğan bu doğrultuda, CHP lideri Özgür Özel ile 2 Mayıs’ta AKP Genel Merkezi’nde bir araya geldi. İlerleyen günlerde ise Erdoğan, Özel’e iade-i ziyaret için 18 yıl aradan sonra CHP Genel Merkezi’ne gitti. Görüşmede ekonomiye dair konular da ele alınırken CHP lideri Özgür Özel, asgari ücrete ara zam teklifini gündeme getirdiklerini belirtti.

Milyonlarca asgari ücretli çalışanı ilgilendiren bu görüşmede Erdoğan, CHP ile anlaşma zemini yaratmak için Özgür Özel’in taleplerine sıcak bakabilir. Bu durumda asgari ücrete ara zam konusunda adımlar atılabilir.

Özgür Demirtaş asgari ücrete zammın enflasyona ne kadar etki edeceğini açıkladı

BAKAN ŞİMŞEK VE IŞIKHAN’IN ASGARİ ÜCRET TAVRI NET

Hükümet, enflasyonu kontrol altına almak amacıyla kemer sıkma politikalarını sürdürüyor ve ücret artışlarını enflasyonun ana sebeplerinden biri olarak değerlendiriyor. Bu doğrultuda, hem yıl sonu hedefini hem de tek haneli enflasyon hedefini tutturmayı amaçlayan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ücret artışları konusunda olumsuz anlamda net bir tavır sergiliyor. Ayrıca Merkez Bankası raporlarına göre asgari ücrete ara zam yapılmayacağı varsayımıyla hedeflere yönelik adımlar atılıyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan da yaptığı açıklamalar ile asgari ücrete ara zam planlarının olmadığını birçok kez yineliyor. Son olarak AKP’nin Kızılcahamam kampında yapılan değerlendirmelerde asgari ücrete ara zam yapılmayacağı sonucuna varıldığı aktarıldı.

EYLÜL’DE YAPILABİLİR

Bazı kesimlerde ise asgari ücrete ara zammın yılın ortasında değil, sonlarına doğru olabileceğini konuşuluyor. Aktarılan bilgilere göre, asgari ücrete temmuzda ara zam yapılmayacağı kesinleştiği belirtiliyor. Ancak eylül ayında bir düzenleme olabileceğini öne sürülüyor.

Vedat Işıkhan’dan ‘asgari ücrete ara zam’ sorusuna yanıt

Kaynak: HABER MERKEZİ