Asgari Ücret için üçüncü toplantı başladı

22 Aralık 2020 Salı

Asgari Ücret için üçüncü toplantı başladı

2021’de uygulanacak asgari ücreti belirleyecek Asgari Ücret Tespit Komisyonu üçüncü kez toplandı. İktidar, işveren ve işçiler arasında devam eden görüşmelerde asgari ücretle geçinen 8 milyon ve dolaylı olarak etkilenecek milyonlarca yurttaşın gözü komisyonunun vereceği kararda. Yeni ücretle asgari geçim indirimi, GSS primi ve tazminatlar da değişecek.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2021 yılı asgari ücreti belirlemek için üçüncü toplantısını bugün Türk-İş ev sahipliğinde yapacak. Bu hafta sonuna kadar yapılacak son toplantı ile milyonlarca asgari ücretlinin merakla beklediği asgari ücret tutarı netleştirilecek. Yeni asgari ücretle birlikte çalışma ve sosyal güvenlikte birçok ödeme kalemi, cezalar da yeniden belirlenecek.

Yirmi milyona yakın işçi, memurun asgari geçim indirimi artarken, Genel Sağlık Sigortası (GSS) primi, ihbar-kıdem tazminatı, askerlik, doğum borçlanması tutarı da değişecek. Bu yıl bekar bir işçi için 220.73 lira olan asgari geçim indirimi yüzde 12 artış durumunda 247.21 lira, yüzde 15 artışta da 253.83 lira, yüzde 20 artarsa 264.87 lira olacak.

Benzer Haberler