Araştırma: Erkekler maske takmayı utanç verici buluyor

15 Mayıs 2020 Cuma

Araştırma: Erkekler maske takmayı utanç verici buluyor

Yapılan bir araştırmaya göre, erkeklerin kadınlara oranla maskelerini daha çabuk terk etmeye meyilli olduğu ortaya çıktı. Araştırmada, maske takmayı ‘zayıflık göstergesi’ olarak gören erkeklerin, maskeyi ‘havalı bulmadığı ve ‘utanç verici’ olarak nitelendirdiği belirtildi.

İngiltere’nin Middlesex Üniversitesi ile ABD’nin Berkeley kentindeki Matematiksel Bilimler Araştırma Enstitüsü’nün yaptığı araştırmaya göre erkekler maske takma zorunluluğuna kadınlar kadar uymuyor. Aksine söyleyen veriler olmasına karşı erkekler, salgının kendilerini ciddi bir şekilde etkileyeceğine de inanmıyor. Maske taktıklarında ise olumsuz duygular geliştirmeye kadınlara oranla daha fazla meyilli oluyorlar.

UTANÇ VERİCİ, DAMGA, ZAYIFLIK GÖSTERGESİ

Araştırmayı kaleme alan Valerio Capraro ve Helene Barcelo, “Erkekler kadınlara göre maskeyi utanç verici, zayıflık göstergesi, damga gibi görüyor ve havalı bulmuyor. Cinsiyet farklılıklarından kaynaklanan eğilimler maske takma konusunda da kendini belli ediyor” dedi.

‘İRONİK BULGULAR’

Bulguların ‘ironik’ olduğunu söyleyen Capraro ve Barcelo, salgından en fazla etkilenen ülkelerden olan Çin, İtalya, İspanya ve ABD’de erkekler arasındaki ölüm oranlarının kadınlara göre daha yüksek olduğunu hatırlattı.

Araştırma, Amazon’un kullanıcılarına sunduğu bir soru-cevap platformu olan Amazon Mechanical Turk’te 2 bin 459 kişinin katılımıyla yapıldı. Katılımcıların yüzde 51’ini erkekler oluşturdu.

Uzmanlar salgından korunmak için maske takmanın önemine işaret etse de daha önce de Gallup/Knight Foundation tarafından yapılan bir araştırma da benzer sonuçları ortaya koymuştu. Buna göre her zaman maske taktığını söyleyen kadınların oranı yüzde 44 olurken, bu oran erkeklerde yüzde 29’da kalmıştı.

Benzer Haberler