Araştırma: Covid-19 hastalarının akciğerindeki hasar haftalarca kalıyor

7 Eylül 2020 Pazartesi

Araştırma: Covid-19 hastalarının akciğerindeki hasar haftalarca kalıyor

Avusturya’da yapılan bir araştırmaya göre koronavirüsün yol açtığı Covid-19 hastalığına yakalanan ve hastanede tedavi edilmesi gereken hastalarda meydana gelen akciğer hasarının taburcu edildikten sonra bile haftalarca kalıcı olduğu ortaya çıktı.

Avusturya’da yapılan bir araştırmaya göre Covid-19 hastalığına yakalanan ve hastanede tedavi olanlarda meydana gelen akciğer hasarının taburcu edildikten sonra bile haftalarca kalıcı olduğu belirtildi. İlk sonuçları yayımlanan araştırma kapsamında, Covid-19’u ağır geçiren ve tedavisine hastanede devam edilen hastaların iyileşme süreçleri incelendi.

TABURCU EDİLENLERDE HASAR DEVAM EDİYOR

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, hastaların yüzde 88’inde taburcu olduktan altı hafta sonra çekilen akciğer tomografisinde hasarın devam ettiği görüldü ve buzlu cam görüntüsüne rastlandı. Hastaların yüzde 47’si nefes almakta zorlandığını söyledi. Hastanedeki tedavi sürecinin tamamlanmasından 12 hafta sonra ise akciğer hasarı görülen hastaların oranı yüzde 56, nefes almakta zorlandığını söyleyenlerin oranı da yüzde 39 oldu.

ZAMAN İLERLEDİKÇE HASTALARIN DURUMU İYİYE GİDİYOR

Araştırmayı gerçekleştiren bilim insanlarından Innsbruck Üniversite Kliniği’nden Dr. Sabine Sahanic, “Covid-19’u atlatanlarda tedaviden haftalar sonra bile akciğer hasarının sürdüğü tespit edildi” dedi. Bununla birlikte, hastaların iyileşme sürecinin devam ettiği ve durumlarının da zaman ilerledikçe iyiye gittiği görüldü.

DÜZENLİ TAKİP EDİLMELİLER

Sahanic, “Zaman içerisinde orta dereceli iyileşmeler tespit edildi” diyerek, araştırmada elde edilen sonuçların, hastalığı ağır geçirenlerin taburcu edildikten sonra da düzenli şekilde takip edilmesinin önemini ortaya koyduğunu aktardı.  Araştırmanın sonuçlarına göre, Covid-19 hastalarının iyileşme sürecinin uzun sürmesine karşın akciğerdeki hasarın zamanlar artış kaydetmediği anlaşıldı.

ARAŞTIRMA NASIL YAPILDI?

Avrupa Solunum Derneği’nin Uluslararası Kongresi’ne sunulacak olan araştırma kapsamında 86 hastanın taburcu edildikten sonra takibi yapıldı. Bu hastaların 18’i hastanede kaldıkları sürede yoğun bakımda yattı. Araştırmaya katılan hastaların yaş ortalaması 61. Yüzde 60’ını erkek oluşturuyor. Yaklaşık yüzde 50’lik bir bölümü de aktif sigara içicisi ya da geçmişte sigara içen kişiler.

Hastalar, taburcu edilmelerinin önce altıncı, sonra da 12’nci haftasında iki kez testlerden geçirildi. Bu testler sırasında akciğer tomografisi çekildi, klinik muayene yapıldı ve akciğer fonksiyon ölçümleri gerçekleştirdi.

Benzer Haberler