Araştırma: Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı sünnetsiz erkekler daha savunmasız

9 Ekim 2021 Cumartesi

Araştırma: Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı sünnetsiz erkekler daha savunmasız

Danimarka’da 800 binden fazla sünnetli erkek ile yapılan bir araştırma, sünnet olmanın cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlamadığını ortaya koydu. Araştırmaya göre, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların sünnetli kişilere daha kolay bulaşıyor.

Danimarka’da yapılan bir araştırmada 800 binin üzerinde sünnetli erkek, 22 yılın üzerinde bir sürede incelendi. Katılımcıların sağlık verilerine bakıldığında sünnetin, AIDS’e neden olan HIV virüsünün bulaşma olasılığını azaltmadığı tespit edildi. Bunun yanında genel olarak cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların sünnetli kişilere daha kolay bulaştığı ortaya çıktı.

Webtekno’dan Tugay Parçaoğlu’nun haberine göre, yenidoğan ya da çocukluk döneminde sünnet olmuş 810 bin 719 erkeğin incelendiği bir araştırma, sünnetin yarar yerine zarara neden olduğunu ortaya koydu. 22 yıldan fazla zamanda cinsel sağlık verileri toplanan katılımcıların yüzde 0,42’si, tedavi amaçlı olmayan şekilde sünnet oldu. Katılımcıların yüzde 1,05’i ise HIV ve diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar nedeniyle tıbbi yardım aldı. Sünnet olmamış erkeklerle karşılaştırıldığında, sünnetli erkeklerin bu enfeksiyonlardan daha fazla korunuyor olmadığı ortaya çıktı.

Sanılanın aksine, sünnetli erkeklerin cinsel yolla bulaşan hastalıklara yüzde 53 daha açık olduğu görüldü. 1977-2013 yılları arasında doğan erkekler üzerinde yürütülmüş bu araştırma, sünnetli erkeklerde özellikle genital siğil ve frenginin daha yaygın olduğu ortaya çıktı.

Daha önceki bir araştırmada sünnetin erkeklerde erken boşalmayı önlemediği, hatta aksine artırdığı ortaya çıkmıştı. Bu araştırmayla da derideki herhangi bir sorunu tedavi etmek için değil de sorun olmadan uygulanan sünnetin erkekleri hastalıklara karşı daha savunmasız kıldığı belli oldu.

Eski Danimarka Başbakanı: Eski Fransa Cumhurbaşkanı kalçama dokundu

Benzer Haberler