Araştırma: Aşırı kilo rahim kanseri riskini artırıyor

19 Nisan 2022 Salı

Araştırma: Aşırı kilo rahim kanseri riskini artırıyor

İngiltere ve ABD’nin yanı sıra 5 ülkeden 120 bin kadının katıldığı bir araştırmaya göre fazla kiloların rahim kanseri riskini önemli ölçüde artırdığı ortaya çıktı.

Kadınların sağlığı için önemli derecede bir risk olan rahim ağzı kanseri ile ilgili yapılan bir araştırma kilo sorunu ile hastalık riskinin paralel olduğunu ortaya koydu. BBC’deki habere göre, İngiltere Kanser Araştırmaları Vakfı (CRUK) tarafından finanse edilen araştırmaya, ABD ve İngiltere’nin yer aldığı 7 ülkeden 120 bin kadın katıldı.

Araştırma sonucuna göre, 1,65 metre uzunluğundaki bir kadının, sağlıklı bir kilonun 12,7 kilogram üzerinde olması kanser riskini neredeyse iki katına çıkıyor.

İngiltere Kanser Araştırmaları Vakfı, sağlıklı bir kilonun 13 farklı kanser riskini azaltabileceğine işaret ederek genler ve hormonların diğer risk faktörleri arasında olabileceğine de dikkati çekti.

YAĞ HÜCRELERİ İLE BAĞLANTISI VAR

Bazı meme kanserlerinin büyümesi ile yağ hücrelerinin ürettiği kadınlık hormonu östrojenle arasında bağlantılı olduğu iddia ediliyor.

Bristol Üniversitesindeki bir ekip tarafından yönetilen ve BMC Medicine’de yayımlanan CRUK araştırması, “yağ ve rahim kanseri arasındaki bağlantıyı açıklayan en büyük çalışmalardan biri” olarak kaydedildi.

Araştırmada, ömür boyu kilo alımının etkisi göz önünde bulunduruldu, obezite ve rahim kanseri ile bağlantılı iki hormonu, açlık insülini ve testosteronu ortaya çıkardı.

AŞIRI KİLO İNGİLTERE’DE İKİNCİ EN BÜYÜK KANSER NEDENİ

Araştırmacılar, bilim insanlarının gelecekte kanser geliştirme riski taşıyan insanlarda bu hormonların seviyelerini düzenlemek için ilaçlar kullanabileceğini umuyor.

Araştırmanın başında yer alan Dr. Emma Hazelwood, yaptığı açıklamada, “Bu çalışma, obezitenin kansere nasıl neden olduğunu ve bununla mücadele için neler yapılabileceğini tam olarak ortaya çıkarmak için genetik analizlerin nasıl kullanılabileceğine dair ilginç bir ilk adım.” değerlendirmesinde bulundu.

İngiltere’de 36 kadından birinde rahim kanseri görülüyor ve bu kanser, teşhis konulan 4 kişiden birinde menopoz öncesi dönemde gelişiyor.

Mahkemeden örnek karar: Kanser ilacının parasını SGK ödeyecek

Benzer Haberler