Aras Bulut İynemli kimdir?

Yayın tarihi: 28 Eylül 2023 Perşembe 10:23 am - Güncelleme: 28 Eylül 2023 Perşembe 12:17 pm

En son Atatürk dizisiyle gündeme gelen Oyuncu Aras Bulut İynemli, kariyer basamaklarını tırmanmaya devam ediyor.

En son Disney Plus’ın platformda yayınlamayı reddettiği ve bünyesinde bulunan Fox TV Türkiye’ye ilk filmi yayınlama hakkını verdiği Atatürk dizi film projesiyle gündeme gelen Oyuncu Aras Bulut İynemli, kariyerinin yükselme döneminde.

2010 yılındaki Öyle Bir Geçer Zaman Ki dizisiyle sektöre giriş yapan Aras Bulut İynemli, sonrasında 2013 – 2014 yıllarında rol aldığı Muhteşem Yüzyıl dizisinde kendisini sektörde kalıcı hale getirdi. 2016 – 2017 yılları arasında Çağatay Ulusoy ile birlikte başrolünü paylaştığı İçerde dizisi ise geniş bir hayran kitlesine ulaşmasına neden oldu.

İynemli, İçerde biter bitmez aynı yapım şirketi olan Ay Yapım’ın Çukur projesinde dört sezon boyunca canlandırdığı Yamaç Koçovalı karakteriyle ise rüşdünü ispatlayıp adını Türkiye’nin önde gelen oyuncuları arasına yazdırdı.

Çukur dizisindeki başarılı performansıyla elde ettiği popülarite, İynemli’nin pek çok markanın reklam yüzü olmasını sağladı. İynemli aynı zamanda bu süreçte 2019 yaz döneminde yılın en çok izlenen filmi olan 7. Koğuştaki Mucize filminde başrol oynadı. İynemli’ye Atatürk dizisi projesi teklifi ise Çukur dizisinin son sezonundayken geldi.

SANATÇI BİR AİLEDE YETİŞTİ

25 Ağustos 1990 İstanbul doğumlu Aras Bulut İynemli’nin başarılı sanat kariyerinin arkasında sanatçı bir aileden yetişmenin önemli bir etkisi var. Aras Bulut İynemli’nin ablası Yeşim İynemli ses sanatçısı iken ağabeyi Ekim 1979 doğumlu Orçun İynemli ise tiyatro oyuncusu.

Aras Bulut İynemli, lise eğitimini Beşiktaş Anadolu Lisesi’nde tamamladı. İynemli, üniversite eğitimini ise İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak Mühendisliği Fakültesi’nde aldı.

ÖZEL BİR UĞRAK: ATATÜRK DİZİSİ

Aras Bulut İynemli’nin Kurtuluş Savaşı’nın lideri ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü canlandırdığı “Atatürk” dizisi Cumhuriyet’in 100’üncü yılı olan 2023 yılında izleyiciyle buluşacak.

Dizinin proje aşamasında olduğu 26 Ekim 2021’de İynemli, “Mustafa Kemal Atatürk’ü anlatan bir projemiz olacak. Ben de Mustafa Kemal Atatürk’ü canlandıracağım. Çok heyecanlıyım. Çünkü böyle bir rolü canlandırmak büyük bir onur ve gururdur. Tüm ekip heyecanlıyız. Projeyle ilgili çok bilgi veremiyorum, yapım şirketi zamanı gelince açıklama yapacaktır. Ulu önderimizi elimizden geldiğince en iyi şekilde anlatmak tek amacımız” şeklinde konuşmuştu.

Disney Plus’ın diziyi platformda yayınlamama kararı almasının ardından 11 Ağustos 2023’te Gazete Magazin’e konuşan İynemli ise “Benim oynayan ve bu sorumluluğu alan kişi olarak Atatürk’e ve projeye sahip çıkmak en önemli görevim. Yapım şirketi, platform böyle bir karar aldı bu konuda. Atatürk’ün zaten dünyanın en büyük liderlerinden biri olduğunu anlatmaya gerek yok. Hatta bence en büyüğü. Dünyada izlenmesi için elimden geleni yapacağım” ifadelerini kullanmıştı.

FİLMOGRAFİSİ

Aras Bulut İynemli’nin yer aldığı projeler ve roller şu şekilde:

Öyle Bir Geçer Zaman Ki (2010-2013): Kanal D ekranlarına yayınlanan dizide İynemli, Mete Akarsu karakterini canlandırdı.

Muhteşem Yüzyıl (2013-2014): 2011 yılında Show TV’de yayınlanmaya başlayan ve 2012-2014 yılları arasında Star TV’de yayınlanan dizide İynemli, Şehzade Bayezid karakterine hayat verdi.

Mahmut ile Meryem (2013): Filmde İynemli başrol Mahmut karakterini canlandırdı.

Tamam mıyız? (2013): Filmde İynemli başrol İhsan karakterine hayat verdi.

Maral: En Güzel Hikayem (2015): İynemli başrollerini Hazal Kaya ve Can Nergis ile birlikte paylaştığı ve TV 8 ekranlarında yayınlanan dizide Sarp Altan karakterine hayat verdi.

İçerde (2016-2017): Show TV’de yayınlanan ve Çağatay Ulusoy ile birlikte başrolünü paylaştığı dizide İynemli, Umut Yılmaz/ Mert Karadağ karakterini canlandırdı.

Çukur (2017-2021): Show TV ekranlarında yayınlanan dizide İynemli, dört sezon boyunca Yamaç Koçovalı isimli başrol karakterine can verdi.

7. Koğuştaki Mucize (2019): Yılın en çok izlenen filmi olan filmde İynemli, Memo adlı başrol karakterini canlandırdı.

Atatürk (2023): Üç filme bölünen dizide İynemli, Kurtuluş Savaşı’nın lideri ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e hayat verecek.