ÖTV kararnamesi yayımlandı; zam bazı yayın organları tarafından görülmedi

30 Ağustos 2020 Pazar

ÖTV kararnamesi yayımlandı; zam bazı yayın organları tarafından görülmedi

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre kimi araçlarda ÖTV artırıldı. ÖTV’deki zammın bazı yayın organları tarafından görülmemesi tepkiyle karşılandı.

Karara göre otomotivde ÖTV değişikliği şu şekilde:

1600 motora kadar olan araçlarda ÖTV oranı aynı kaldı ancak matrah değişti. Özel tüketim vergisi matrahı 70 bin liraya kadar olan araçlarda matrah 85 bin liraya çıktı. ÖTV oranı yüzde 45 olarak korundu.

ÖTV matrahı 70 bin TL ile 120 bin TL olan araçlarda matrah 85 bin ile 130 bin TL arasında oldu. ÖTV oranı yüzde 50 olarak korundu. Ancak motor silindir hacmi 1600 ile 2000 arasında olan araçlarda yüzde 60 olan ÖTV oranı yüzde 80’e çıktı.

2000 motor üstü araçlarda yüzde 100 ile yüzde 160 arasında olan ÖTV oranı yüzde 130 ile yüzde 220’ye çıkartıldı.

ÖTV’DEKİ ZAM BAZI YAYIN ORGANLARI TARAFINDAN GÖRÜLMEDİ

Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren lüks araç alımındaki ÖTV zammı, AKP’ye yakınlığı ile bilinen basın organları tarafından ‘değişiklik’ olarak haberleştirildi.

ÖTV’ye getirilen zam AKP’ye yakınlığı ile bilinen Sabah, HaberTürk, CNN Türk ve devlet kanalı TRT’de ‘değişiklik’ olarak sunuldu.

ZAMMI GÖRMEDİLER

Otomobil alımında ÖTV zammını yüzde 220’ye çıkaran karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Kararın yayınlanmasının ardından tüm haber siteleri zammı duyururken, AKP’ye yakınlığı ile bilinen bazı yayın organları zam kelimesini kullanmaktan kaçındı.

Yapılan zammı ‘değişiklik’ olarak duyuran sitelere sosyal medyada yurttaşlar tepki gösterdi. İşte o sitelerin zammı haberleştirme şekilleri:

Benzer Haberler