Apple’ı bu çeyrekte Apple Watch ve AirPods satışları kurtarmış

2 Ağustos 2019 Cuma

Apple’ı bu çeyrekte Apple Watch ve AirPods satışları kurtarmış

2019’un 3. çeyreğine girdiğimiz bugünlerde firmalara finansal raporlarını teker teker açıklamaya başladı. Apple da bugün 2019 yılının 3. çeyrek raporlarını açıkladı. Apple , Nisan – Haziran aralığında 53.8 milyar dolar gelir elde etmiş. Hisse senedi başına 2.18 dolar kazanç elde eden firma, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1’lik artış sağladı.

Gelelim iPhone satışlarına. Apple, rakiplerinin devrimsel bir yenilik sunmamasından dolayı yenilik konusunda çok tutucu davranıyordu. Nihayet bu olay Apple’a pahalıya patladı. Geçen yılın aynı döneminde iPhone’dan 29.47 milyar dolar gelir elde edilirken, bu yıl bu gelir 25.99 milyar dolara kadar gerilemiş durumda.

2012’den bu zamana ilk defa iPhone satışlarında dibi gören Apple, servisleri, Apple Watch’u ve AirPods’u ile bu zararı biraz da olsa tolere etmiş gibi görünüyor. Servislerden 11.46 milyar dolar gelir elde eden Cupertinolu firma, giyilebilir ürünlerinden Fortune 50 şirketinin büyüklüğüne eşdeğer gelir elde ettiğini belirtiyor.

Apple’ın en zayıf olduğu Mac satışları ise firmaya 5.82 milyar dolar gelir ve iPad satışları 5.023 milyar dolar gelir kazandırdı. iPad satışlarından geçen yıl 4.634 milyar dolar gelir elde edilmişti. Apple’ın bu sıçramasını şüphesiz ki PC’lerin yerini alabilecek olan iPad Pro’ya borçlu.

Apple 2019 3. çeyrek

Apple’ın Eylül ayında yeni iPhone modellerini tanıtacağını hepimiz biliyoruz. Muhtemelen Apple bu kötü gidişatın önüne geçmek için iPhone 11 modellerinde çok büyük yenilikler sunacaktır.

Benzer Haberler