Apple gözden düştü

28 Ocak 2021 Perşembe

Son yıllarda Türkiye pazarındaki fiyatlarını absürt şekilde arttıran Apple artık tamamen gözden düşmüş durumda mı?. İşte konunun detayları.

Akıllı telefon pazarındaki hakim isimlerden biri olan Apple, ülkemizdeki gücünü günden güne yitiyor. Çok değil birkaç yıl önce daha doğrusu iPhone X’in arifesinde Apple Türkiye’de hayli güçlü bir konumdaydı.

Pek çok kişi yeni çıkan iPhone modellerini çıkar çıkmaz alıyordu. Bunu sokaklara çıktığınızda da net bir şekilde gözlemleyebiliyordunuz. Fakat zamanla çok şey değişti. Artık insanlar yeni çıkan iPhone modellerini hemen alamıyorlar. Hatta zamanla da alamıyorlar.

apple

Örneğin iPhone 12 modelleri ülkemizde satışa çıkalı hayli süre geçti. Fakat bu süreye rağmen bu cihazlar hala yaygın bir şekilde kullanılmıyor. Çünkü son derecede pahalı.

Örneğin iPhone 11 belli bir süre 7500 TL gibi kalibresine göre uygun bir fiyatla satılıyordu. O dönemde en çok satan üst segment modellerden birisi de iPhone 11 olmuştu. Fakat şimdiye geldiğimizde işlerin biraz daha farklı olduğunu görüyoruz.

Çünkü iPhone 11’in devamı niteliğinde gelen iPhone 12 bile 11.000 TL civarında fiyatlardan satılıyor. Dolayısıyla kimse basit bir telefon için bu kadar çok para ödemek istemiyor.

Şu aralar düşen döviz kuruna rağmen Apple’ın bu yüksek fiyatlarda diretiyor olması da ayrı bir konu. Eğer böyle giderse Apple Türkiye pazarından istediği satış rakamına ulaşması bir hayal olacaktır.

Audi için bir devrin sonu!