Apple ChatGPT’yle iş birliğini duyurdu, Intelligence’yi tanıttı

Yayın tarihi: 11 Haziran 2024 Salı 1:06 am - Güncelleme: 11 Haziran 2024 Salı 1:59 am

Apple yeni yazılımı iOS 18’i tanıtırken ‘Intelligence’ adlı yapay zeka açılımını da duyurdu. Bu yıl içinde Apple cihazlarına ChatGPT entegre edilecek.

ABD’li teknoloji şirketi Apple, her yıl düzenlediği geliştirici etkinliği WWDC’de “VisionOS 2”, “iOS 18”, AirPods ve Apple TV güncellemeleri, “WatchOS 11”, “iPadOS 18”, “macOS Sequoia” gibi yeni güncellemelerinin yanı sıra, yapay zeka alanındaki yeniliklerini paylaştı.

Akıllı telefonlar için “iOS 18” sürümü ile getirilecek ana ekran ve fotoğraf galerisi için özelleştirmeler ve gizlilik güncellemeleri gibi özellikler tanıtıldı. Kişisel bilgisayarlar için “macOS Sequoia” güncellemesiyle yapılabilecekler hakkında bilgi verilirken, bu sürümdeki “yansıtma” özelliğiyle iPhone telefonların bilgisayar üzerinde kullanılabileceği aktarıldı.

INTELLIGENCE İLE VERİ GİZLİLİĞİNİ ÖN PLANDA TUTULACAK

Etkinlikte, şirketin uzun zamandır beklenen yapay zeka hamlesi Apple Intelligence de duyuruldu. Apple Intelligence’ın bağlam odaklı bildirimler gönderebilme, yapay zeka ile görüntü oluşturma, uygulamalar arası görev gerçekleştirme gibi yetenekleri tanıtıldı. Sistemin kullanıcı verilerinin özel ve güvenli olduğundan emin olmak için Apple Silicon çipini kullanan özel sunucularda bulut tabanlı modellerden yararlanacağı ve gizliliğin Apple için en önemli öncelik olduğu vurgulandı.

CHATGPT SİRİ’YE ENTEGRE EDİLECEK

Akıllı kişisel asistan Siri’ye getirilecek yeni özellikler ilan edilirken, Siri ile gerektiğinde sohbet robotu ChatGPT’ye erişilebileceği bildirildi. ChatGPT ile entegrasyonun yılın ilerleyen zamanlarında iOS 18, iPadOS 18 ve macOS Sequoia’ya geleceği aktarıldı.

CHATGBT’NİN CEO’SU DA MEMNUN

ChatGPT’nin geliştiricisi OpenAI şirketinin Üst Yöneticisi Sam Altman, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Bu yılın ilerleyen zamanlarında ChatGPT’yi cihazlarına entegre etmek için Apple ile ortaklık yapmaktan mutluyum. Gerçekten beğeneceğinizi düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Apple’ın söz konusu yazılım güncellemelerini gelecek ay ön izlemede kullanıma sunmadan önce, bugün geliştirici sürümlerini yayınlayacağı, yazılımın son sürümleri tamamlandığında da sonbaharda herkesin kullanımına açılacağı bildirildi.

iOS 18 için geri sayım başladı! İşte güncelleme hakkında tüm bilinenler

Kaynak: AA