Apartman girişine skandal uyarı

5 Nisan 2021 Pazartesi

Adana’da bir binanın giriş kapısına yönetici tarafından “Köpekler ve kuryeler giremez” yazısı asıldı. Skandal uyarı tepki çekerken Adana Motosikletli Kuryeler Derneği Başkanı Yalçın Parmak, “Tepkimizi ortaya koyunca yazı değişti fakat önemli olan insanların zihniyetinin değişmesidir” dedi.

Koronavirüs salgını nedeniyle internet üzerinde alışveriş artarken kuryelerin iş yükü de çoğaldı. Alışveriş yoğunluğu nedeniyle özellikle motosikletli kuryelerin mesaileri günde 14 saate kadar çıktı. Motosikletli kuryeler hem yoğun çalışma saatleri hem de ‘müşteri şikayetleri’ nedeniyle sorun yaşarken, Adana’da skandal bir olay yaşandı.

Çukurova ilçesinde bulunan bir apartmanın yöneticisi, binanın giriş kapısına ‘Köpekler ve kuryeler giremez’ yazılı kağıt yapıştırdı. Söz konusu binanın sakinlerinden birine sipariş getiren Adana Motosikletli Kuryeler Derneği Başkanı Yalçın Parmak ise girişteki yazıyı görünce şoke oldu. Duruma çok üzülen Parmak, karşılaştığı apartman yöneticisini uyardığında ise sert tepkiyle karşılaşıp binadan kovulduğunu iddia etti.

“BİNADAN KOVDULAR”

Olayın yaşandığı gün her zamanki gibi müşteri isteği üzerine apartmana sipariş getirdiğini kaydeden Parmak, girişteki yazıyı gördüğünde neye uğradığını şaşırdığını söyledi. Elindeki siparişi geciktirip müşteriyi mağdur etmemek adına apartmana girdiğini ve asansöre yöneldiği sırada birinin kendisini uyardığını dile getiren Parmak, “Seslenen kişi apartmanın yöneticisiymiş. Bana ‘Çok oyalanma, çabuk çık, asansörü kullanma’ diye tepki gösterdi. Bunun üzerine siparişimi merdivenle çıkarak bıraktım. Apartmandan geri çıkarken tekrar karşılaştık. Söz konusu yazının yanlış olduğunu ve kaldırmalarını istedim. Tekrardan tepki gösterip binadan kovdular” dedi.

YAZI DEĞİŞTİRİLDİ

Yazıyı görünce çok şaşırdığını ve üzüldüğünü belirten Parmak, kuryeler olarak kırgın olduklarını kaydetti. Tepkisinden sonra ertesi gün yazının kaldırıldığını ve yerine ‘Bu apartmanda köpek beslemek yasaktır’ yazısının asıldığını öğrendiğini söyleyen Parmak, bu nedenle konuyla ilgili şikayetçi olmadıklarını dile getirdi. Böyle konuların kendilerini yıprattıklarını vurgulayan Parmak, “Bu bizim mesleğimiz. Apartmanlara giriş-çıkış sebebimiz mesleğimiz gereğidir. Bu tarz söylemler onurumuza dokunuyor. Bir daha yaşanmasın istiyoruz. Tepkimizi ortaya koyunca yazıyı değişti fakat önemli olan insanların zihniyetinin değişmesidir” diye konuştu.

Site yönetimi ise konuya ilişkin açıklama yapmak istemedi.