Antalya’daki teleferik tesisini inşa eden şirketten ‘yıldırım’ savunması

Yayın tarihi: 13 Nisan 2024 Cumartesi 2:26 pm - Güncelleme: 13 Nisan 2024 Cumartesi 2:26 pm

Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne ait Tünektepe Teleferik Tesisi’nde yaşanan facia sonrası kurtarma çalışmaları devam ediyor. Tesisi inşa eden Anadolu Teleferik, kazayla ilgili açıklama yaptı. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Tezcan, kazaya yıldırımın sebep olabileceğini savundu.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne ait Tünektepe Teleferik Tesisi’nde kabinin direğe çarpması sonucunda meydana gelen faciada 1 kişi hayatını kaybetti, 10 kişi yaralandı. Teleferik kabininde mahsur kalan 184 kişinin kurtarılması için dünden bu yana kurtarma çalışmaları devam ediyor. Yaşanan facia sonrası teleferik tesisini inşa eden şirketten açıklama geldi. Sözcü’den İsmail Saymaz’a konuşan şirket yetkilisi, kazaya yıldırımın sebep olabileceğini savundu.

“TARİHİNİ BİLEMİYORUZ”

Teleferiği 2017 yılında inşa eden Anadolu Teleferik, bu cihazın bakım ve onarımını da yapıyor. Anadolu Teleferik Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Tezcan, direklerin üzerinde bulunan, metal halatın dönmesini sağlayan kauçuk makaranın yıldırım çarpması sonucu patladığını ve facianın bu yüzden meydana geldiğini iddia ediyor.

Bu makaranın, teleferiğin halata sürtünmesini önlediğini ve kaymasını sağladığını kaydederek, şöyle diyor:

– Yıldırım, kauçuğun içini yakıyor. Havanın da sıcak olmasıyla beraber tabi… Kauçuğun içindeki havayı boşaltıyor. Kauçuk olmadığı için metal metale sürtüyor. Kabin direkten geçemiyor. Kabin direğe çarpıyor ve direk devriliyor.

Tezcan, yıldırım çarpmasının ne zaman meydana geldiğine dair bilgi sahibi olmadıklarını söylüyor. “Aylar ve haftalar önce olmuş. Bilemiyoruz tarihini” diyor.

Antalya’da teleferik faciası! 1 ölü 10 yaralı

“BAKIMDA NEDEN FARK EDİLMEDİ?”

Tezcan, “Kauçuktaki patlak neden bakımda fark edilmedi” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

– Yüzeyden gözükmez. Makarasını söktüğünüzde görebilirsiniz. Parça değiştirmeden fark etme şansınız yok. İçine hava basılan bir malzeme değil bu. Dolu malzeme. Hava basılan malzeme olsa, lastiği sönerdi, görürdünüz.

Tezcan, devamında sorulan “Bu bir yarık değil mi?” sorusuna ise  “Yok, yüzeyden görüntü yok” diye karşılık verdi.

Deniz Yavuzyılmaz: Teleferiğin yıllık bakımı mart ayında yapılmış

PARÇA DEĞİŞİMİ YILDAN YILA YAPILIYOR

Tezcan, yıllık bakımın parça değişimini içerip içermediğiyle ilgili ise şunları söyledi:

– Martta bakım vardı. Kabin bakımı gibi… Parça değiştirmeyi yıldan yıla yapabiliyorsunuz. Kanun gereği süresi var; o sürelerde değiştirebiliyorsunuz.

Tezcan, görmek için teleferik direklerindeki yüzlerce makarayı sökmek gerektiğini ileri sürüyor. Bir direkte 20 kauçuk makaranın bulunduğunu ekliyor.

Aşırı yüklenme ve hızın kazada etkili olup olmadığını sordum. “Yok. Hatta normal hızın altında çalışıyordu. Milyonda bir olabilecek bir şey bu ama oldu” diyor.

Tezcan; haftalık, aylık ve yıllık bakımlarını düzenli yaptıklarını ifade ediyor. Bu şekilde en az 30 teleferik kurup teknik işletmesini yaptıklarını vurguluyor.

 

Kaynak: alinti