Anket sonuçları açıklandı: Ülkenin yüzde 58'i aynı dertten yakındı - Tele1
Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Haber

Anket sonuçları açıklandı: Ülkenin yüzde 58’i aynı dertten yakındı

İpsos araştırma şirketinin düzenlendiği ankette katılımcıların yüzde 58’i ‘Türkiye’nin en önemli sorunu’ olarak ‘ekonomiye dikkat çekerken, terör diyenlerin oranı yüzde 18, eğitim diyenlerin oranı yüzde 9, Kürt sorunu diyenlerin oranı yüzde 2 oldu. Ankete katılan vatandaşların, ülkenin ve kendilerinin ekonomilerine yönelik karamsarlığı da dikkat çekti.

Ipsos araştırma şirketi vatandaşlara 2019 yılının en önemli sorununu sordu. Buna göre geçtiğimiz yıl Türkiye’nin en önemli sorunu ekonomi diyenlerin oranı yüzde 58, terör diyenlerin oranı yüzde 18, eğitim diyenlerin oranı yüzde 9, Kürt sorunu diyenlerin oranı yüzde 2 oldu.

VATANDAŞ İNDİRİM MARKETLERİNE YÖNELDİ

Araştırma kapsamında Hane Tüketim Paneli’nden yıllık sonuçlara da yer verildi. Buna göre hanelerdeki hızlı tüketim ürünleri harcamaları ciro olarak %25,6 büyüdü. Bu büyümenin %17,1’i fiyat artışlarından, %1,6’sı nüfus artışından, %6,5’lik kısımı ise satın alım sıklığının ve alışveriş başına harcamanın artmasından kaynaklandı. Hane içi harcama dinamiklerine bakıldığında hanelerin son 3 senedir satın alımlarının indirim marketlerine kaydığı görüldü.

EKONOMİK BEKLENTİLERDE KARAMSARLIK VAR

Ankete katılan vatandaşların, ülkenin ve kendilerinin ekonomilerine yönelik beklentileri de soruldu. 2020’ye girerken Türkiye ekonomisinin daha iyiye veya kötüye gideceğine dair beklentiler düşerken, ekonominin gidişatının aynı kalacağına dair beklentilerin yükseldiği görüldü. Özellikle kişisel ekonomik durum söz konusu olduğunda daha iyiye gidecek diyenlerin oranı %12’den %8’e gerilerken, daha kötüye gidecek diyenlerin oranı %31’den %33’e yükselmiş durumda.

İŞSİZLİĞİN ARTMASI BEKLENİYOR

Ekonomik beklentiler kapsamında ekonomik refah düzeyi, asgari ücret, işsizlik konularında da beklentiler soruldu. Buna göre ekonomik refah düzeyinin artacağına dair beklenti bir önceki yılla aynı kalarak %16 olarak belirtildi. İşsizliğin artacağına dair beklenti ise önceki yıllara oranla yükseldi.

Advertisement