Ankara’nın ardından Esenyurt! Yurttaşlar ucuz ekmek sırasında

28 Kasım 2021 Pazar

Yurttaşlar, un fiyatlarına gelen zamlarla birlikte pahalılaşan ekmeği daha ucuza satın alabilmek için ekmek kuyruklarına giriyor.

Ekmeğe son yapılan zamların ardından yurttaşlar daha ucuza ekmek satın alabilmek için saatlerce sırada bekliyor.  CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, sosyal medya hesabından Esenyurt Kıraç’taki halk ekmek kuyruğunun görüntülerini paylaştı. Özkan paylaşımına, “AKP’nin yarattığı yoksulluk düzeninin özeti… ” notunu düştü.

Özkan’ın paylaşımı şu şekilde:

Benzer görüntüler dün Ankara’da çekilmişti. Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Halk Ekmek Fabrikası ise girdi maliyetlerindeki artışa rağmen, stoklarındaki un bitene kadar ekmek fiyatlarına zam yapılmayacağını duyurmuştu. Ekmeğe yapılan zam sonrasında Halk Ekmek büfelerinde uzun kuyruklar oluştu. Ekmek, market ve bakkallarda 2 lira 25 kuruştan satılırken, Halk Ekmek’te 1 lira 25 kuruşa satılıyor.

HALK EKMEK MOBİL ARAÇLARI SAHAYA ÇIKIYOR

Ekmek fiyatlarını un stokları bitene kadar 1 lira 25 kuruştan satacağını duyuran Ankara Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek Fabrikası, günlük ekmek üretiminin 1 milyon adede çıkarıldığını, mağduriyetlerin önüne geçmek için ekmek alımlarının 10 adetle sınırlandırılacağını, mobil araçların yoğunluğun fazla olduğu ilçelerde sahada hizmet vereceğini ve ek personelin hem fabrikada hem de araçlarda çalıştırılacağını açıkladı.

Halk Ekmek Fabrikası, vatandaşların ekmeğe ulaşımlarını kolaylaştırmak ve mağduriyet yaşamalarını engellemek için 29 Kasım tarihinden geçerli olmak üzere şu yeni önlemleri devreye sokacak:

“2 adet mobil fırın 29 Kasım Pazartesi günü yoğunluğun çok olduğu Sincan ve Keçiören ilçelerinde hizmet verecek. Mobil fırınlar daha sonra Akyurt, Pursaklar, Mamak ve Polatlı ilçelerinde de sahada vatandaşların ekmek ihtiyaçlarını karşılayacak,

Ekmek alımları 10 adet ile sınırlandırılacak,

Büyükşehir Belediyesi ek 3 araçla gün içinde yoğunluğun yaşandığı mahallelere destek sağlayacak. Bu araçlar için 10 bin adet ekmek stoku ile sahada görev yapacak,

Eskiden üretimde çalışmış personel fabrikada geçici olarak görevlendirilecek,

Fabrika üretim hatlarından müsait olan 6 hattın hızı yüzde 10 artırılarak günde 50 bin adet ekstra ekmek üretimi sağlanacak,

Ekmek dağıtım saatlerindeki olası sarkmalar büfelerle anlık olarak paylaşılacak,

Halk Ekmek Büfe sahipleri kuyrukların oluşmasını engellemek için vatandaşları bilgilendirecek,

Un tedarikçilerin sözleşmelerine riayet edip sevkiyat yapmaları için gereken görüşmeler yapılacak”

Ankara’da halk ekmek kuyruğu

 

Benzer Haberler