Ankara’da kuduz köpek alarmı! Valilik harekete geçti

Yayın tarihi: 10 Haziran 2024 Pazartesi 12:12 am - Güncelleme: 10 Haziran 2024 Pazartesi 12:12 am

Haber: Ceren Ural

Ankara Valiliği, sosyal medya X hesabından yaptığı açıklamada, ‘hastalık taşıyan köpeklerin’ şehre getirildiğine dair iddiaların ihbar kabul edildiğini duyurdu.

Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesinde, 2 sahipsiz köpekte kuduza rastlanması üzerine 2 mahallede karantina uygulaması başlatılmıştı. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi olayın ardından yaptığı açıklamada “Karantina bölgesinde veteriner eşliğinde toplanan sokak hayvanları rehabilitasyon merkezlerimize getirilerek özel alanlara alınmıştır. Karantina sürelerinin tamamlanmasıyla kısırlaştırma ve rehabilite süreçleri başlatılacaktır.” ifadelerini kullanmıştı.

SOSYAL MEDYADA GÜNDEM OLDU

Sosyal medyada ‘Köpekvelisi’ adını kullanan bir kullanıcı paylaştığı videoda bölgedeki barınaktan aralarında hasta olan 3 tane yasaklı ırk köpeğin de bulunduğu, 35 tane sokak köpeğini aracına alarak Ankara’ya doğru götürdüklerini söylemişti.

VALİLİK’TEN AÇIKLAMA

Bu çerçevede, valilikçe kolluk kuvvetleri, Tarım İl Müdürlüğü başta olmak üzere tüm birimlerin teyakkuza geçirildiği açıklandı. Valilik tarafından yapılan açıklamanın devamında ise “Vatandaşlarımızın sağlığına ve diğer canlıların hayat hakkına yönelik her türlü hareket ve uygulamalarla sonuna kadar mücadele etmekte kararlıyız” denildi.

Kaynak: TELE1