Ankara’da gaz kaynaklı patlama: 2 can kaybı

Yayın tarihi: 18 Kasım 2021 Perşembe 11:32 pm - Güncelleme: 1 Şubat 2022 Salı 1:26 pm

Ankara’nın Keçiören ilçesinde 3 katlı binada patlama meydana geldi. Patlama ile birlikte binanın mutfak bölümlerinde göçük oluşurken, 2’si ağır 6 kişi, yaralı olarak kurtarıldı. Ankara Valisi Vasip Şahin, “Enkazdan çıkarılan Irak Türkmeni bir baba ile kızı hastanede hayatını kaybetti.” açıklamasında bulundu.

Kılarpınarı Caddesi üzerinde 3 katlı binada saat 22.30 sıralarında patlama meydana geldi. Patlama ile birlikte binada yangın çıkarken, binada çökme meydana geldi. Çevrede panik ve korkuya neden olan patlamanın ardından çok sayıda polis, itfaiye ve sağlık ekibi ile Başkent Gaz görevlileri olay yerine sevk edildi. İtfaiye ekiplerinin ilk müdahalesi ile yangın söndürüldü. Yangının söndürülmesinin ardından ekipler bina içine girdi. Yapılan ilk incelemede 3 katlı binanın tüm katlarındaki mutfak bölümlerinde patlama meydana geldiği ve patlama ile birlikte de çökme oluştuğu belirlendi. İtfaiyenin çalışmasıyla binada kalanlar da tahliye edildi, bu sırada büyük panik yaşandı. Ekipler, enkazda da arama kurtarma çalışması başlattı. İtfaiyenin çalışması sonucu 3’ü çocuk 5 kişi enkazdan yaralı olarak kurtarıldı. Yaralılar, 112 acil sağlık ekipleri tarafından hastaneye kaldırıldı. Enkazda başka kişilerin olabileceği ihtimaline karşı arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

MANSUR YAVAŞ’TAN AÇIKLAMA

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da patlamayla ilgili yaptığı açıklamada, “Keçiören ilçemizde bir binada meydana gelen patlamada yaralanan vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum. Ankara İtfaiyesi ekiplerimiz bölgedeki çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor. Sosyal hizmetler ekiplerimiz de mağdur vatandaşlarımıza yardım için bölgede çalışıyor.” ifadelerini kullandı.

BAKAN KOCA: 2’Sİ AĞIR 6 YARALI

Keçiören’de 3 katlı binada meydana gelen patlama ile ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan Sağlık Bakan Fahrettin Koca, 2’si ağır 6 kişinin yaralandığı bildirdi. Bakan Koca, “Ankara Keçiören’de bir apartmanda, kaynağı henüz bilinmeyen patlama sonucu meydana gelen göçükte ikisi ağır 6 kişi yaralanmıştır. Olay yerine 8 adet 112 ambulansı görevlendirilmiş olup, yaralılar 112 ambulansları ile hastanelere nakledilmektedir. Ekiplerimizle takipteyiz” ifadesini kullandı.

AFAD’DAN AÇIKLAMA

Patlama ile ilgili AFAD’dan yapılan açıklamada ise şöyle denildi:

“Ankara’nın Keçiören ilçesinde bulunan bir binada meydana gelen doğal gaz patlaması sonrası 6 vatandaşımız yaralanmış olup hastaneye sevk edilmişlerdir. AFAD, itfaiye ve sağlık ekipleri bölgede arama kurtarma çalışmalarına devam etmektedir.”

VALİ ŞAHİN: DURUM NETLEŞİNCE DAHA DETAYLI BİLGİ VERİLECEK

Ankara Valisi Vasip Şahin, gelen ilk bilgilere göre LPG sıkışması sonucu patlama meydana geldiğini belirterek, “Teknik ve detaylı inceleme ile patlamanın sebebi belirlenecek. Durum netleşince daha detaylı bilgi verilecek. 6 yaralımız var” dedi.

Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok ise patlamada 2’si ağır 6 kişinin yaralandığını belirtti. Başkan Altınok olayın doğal gazdan kaynaklı patlama olduğu yönünde görüş belirtirken, yapılacak incelemenin ardından patlamanın sebebinin belirleneceğini kaydetti.

BAKAN KOCA’DAN İKİNCİ AÇIKLAMA: YAVRULARIMIZDAN BİRİSİ KURTARILAMADI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı son açıklamada, “Ankara Keçiören’de bir binada yaşanan patlamada 2’si ağır 6 yaralımız olduğunu belirtmiştik. Ağır yaralı olanların ikisi de çocuk. Maalesef tüm çabalara rağmen yavrularımızdan birisi kurtarılamadı. Diğer yavrumuzun durumu ise hâlâ ciddiyetini koruyor. Başımız sağ olsun.” ifadelerini kullandı.

VALİ ŞAHİN’DEN İKİNCİ AÇIKLAMA: BİR BABA İLE KIZI HAYATINI KAYBETTİ

Ankara Valisi Vasip Şahin, en son yaptığı açıklamada, “Enkazdan çıkarılan Irak Türkmeni bir baba ile kızı hastanede hayatını kaybetti.” dedi.

 

Patlamanın ardından ortaya çıkan yeni görüntüler ise şu şekilde: