Ankara ziyaretinin ardından Taliban’dan ilk açıklama

16 Ekim 2021 Cumartesi

Ankara ziyaretinin ardından Taliban’dan ilk açıklama

Ankara’yı ziyaret eden Taliban heyetinde bulunan Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki, ”Türkiye, Afganistan’ı yenileme, restore etme çalışmalarında iyi bir role sahip olabilir” ifadelerini kullanarak göçmenlerin başka ülkelere siyasi değil ekonomik sebepler nedeniyle gittiğini savundu.

Taliban yönetimininin Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki, Ankara temaslarını değerlendirerek, Türkiye’den beklentilerini anlattı. Muttaki, ”Türkiye, sahip olduğu imkanlarla yatırım ve bazı projeleri hayata geçirme konularında ve Afganistan’ı yenileme, restore etme çalışmalarında iyi bir role sahip olabilir. Tüm alanlardan faydalanabilir” diye konuştu. Muttaki, Afganistan’ın hesaplarının bloke edildiğini hatırlatarak ekonomik sorunların çözümü için bunun kaldırılmasını istedi. Ankara’da Kızılay yetkileriyle de bir araya gelen Muttaki yaklaşan kış öncesinde insani yardım ihtiyacını da konuştuklarını söyledi.

”BAŞKA ÜLKELERE GİDENLERİN SEBEBİ SİYASİ DEĞİL EKONOMİK”

Göçmenlerin ekonomik sorunlar nedeniyle ülkeyi terk ettiklerini savunan Taliban yönetiminin Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki, ” Güvenlik sorunu yok, siyasi nedenlerle kimseye zorluk çıkarılmıyor ve zarar verilmiyor” diye konuştu.

”YENİ DEVLETİN RESMEN TANINMAMASI DAEŞ’E YARIYOR”

Taliban yönetiminin tanınmamasının DAEŞ’i güçlendirdiğini de söyleyen Muttaki şöyle konuştu:

”Afganistan’daki yeni devletin resmen tanınmaması DAEŞ’e yarıyor. Dünya ülkeleri bir taraftan Afgan halkını kontrol edin, göç etmesinler diyor. Bir yandan da hükümeti resmen tanımayarak DAEŞ’a moral veriyorlar. Bu durum ne Afganistan ne de dünyanın menfaatine bir durumdur”

Muttaki, Türk yetkililerle bir sonraki görüşmeleri Kabil’de yapmayı istediklerini de söyledi.

CHP’li Utku Çakırözer: Taliban heyetindeki 18 kişi terör listesinde!

Benzer Haberler