Ankara Tabip Odası Başkanı’ndan ‘korkutan’ açıklama: Hasta seçmek zorundayız

12 Eylül 2020 Cumartesi

Ankara Tabip Odası (ATO) Başkanı Ali Karakoç, kentte koronavirüs vakalarındaki yoğunluk arttığını, bu sebeple doktorların hasta seçmek zorunda kaldığını söyledi.

Koronavirüs salgınında şehir hastanesinin açılmasıyla kapatılan hastanelerin yeniden açılmasıyla gündemdeyken, evden tedavi konusundaki sıkıntılar da artmaya başladı. Ankara Tabip Odası (ATO) Başkanı Ali Karakoç, “Sağlık çalışanları yoğunluktan endişeli, hasta seçmek zorunda kalıyoruz. Geçenlerde bir TBMM çalışanını evde tedavi sırasında kaybettik. Böyle olayların yaşanmasından kaygı duyuyoruz” dedi.

Cumhuriyet’e konuşan Karakoç, kapatılan devlet hastanelerinin bir an önce açılması için çağrı yaparken, uygun koşullar oluşturulsa yurtların da karantina için kullanılabileceğine dikkat çekti.

Karakoç, “Ankara’da bir ilaç sıkıntısı olduğunu söyleyebilirim. Testi pozitif olan, 3-4 günlük gecikmeyle ilaca ulaşan insanlar var” diyerek, şöyle devam etti:

“Diğer taraftan, test olmayan bazı yurttaşlara da ilaç tedavisi uygulanmaya başladığına dikkat çeken Karakoç, “Hidroksiklorokin denilen, sıtma ilacı olarak bilinen bir ilaç var. Dünya Sağlık Örgütü bu ilacı protokolünden çıkardı. Ama Sağlık Bakanlığı uyarılarımıza rağmen bunu kullanmaya devam ediyor. Bu ilacın kalbe kardiyolojik bir yan etkisi olmasından endişeliyiz. Ancak testi pozitif olanlarla beraber test yapılmayan temaslılar için de bu ilaç tedavisinin yapıldığını biliyoruz.”

‘YOKSULLUK VURUYOR’

Karakoç, evden tedaviye ilişkin ise, “Maske kullanacaksınız, ev halkınız da maske kullanacak. Herkesin ayrı odası olması gerekiyor. Ama bakıyorsunuz hastaların çoğu geliri düşük, emekçi insanlar. Bu koşulları yurttaşlarımızın yerine getirebileceğini düşünmüyorum. Ailelerimiz ortalama 4 kişilik oluyor ve herkese bir oda olacak bir gelir yapısına sahip değiliz” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler