Ankara Şehir Hastanesi’nde çalışanlara gizlilik sözleşmesi: ‘İlaç yok’ demek yasak

9 Aralık 2019 Pazartesi

Ankara Şehir Hastanesi’nde çalışanlara gizlilik sözleşmesi: ‘İlaç yok’ demek yasak

Ankara Şehir Hastanesi’nde, eksiklik ve aksaklıkları dile getiren sağlık çalışanlarına ‘gizlilik sözleşmesi’ aracıyla yasak konmasının planlandığı iddia edildi.

Ankara Şehir Hastanesi, hizmete açıldığından bu yana sık sık yaşanan eksiklik ve aksaklıklarla gündeme gelirken, bunları dile getiren sağlık çalışanlarına da ‘gizlilik sözleşmesi’ aracıyla yasak konması planlandığı ileri sürüldü. Zorla imzalatıldığı iddia edilen sözleşmede “personelin çalışma süresi içerisinde yapmış olduğu işler” tamamen gizlilik kapsamına alınıyor. Buna göre sağlık çalışanları, hasta ve hasta yakınlarına “İlaç yok”, “Ameliyat malzemesi yok”, “Şu işlemi yapamıyoruz” ve “Bu işlem yanlış yapıldı” gibi açıklamaları gizlilik kapsamında olduğu için açıklayamayacak.

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre Hastanede çalışan sağlık personeline imzalatılan sözleşmeye göre, kuruma ait gizli kalması gereken bilgiler; “mali bilgiler, çalışan bilgileri, sistem bilgileri ve çalışılan süre içinde derlenen tüm bilgiler, materyaller, programlar ve dokümanlar, bilgisayar sistemleri içerisinde saklanan veriler, donanım/yazılım ve tüm diğer düzenleme ve uygulamalar ile personelin çalışma süresi içinde yapmış olduğu işler” diye sıralanıyor.

“Hastaneler şirket değildir”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, imzalatılmak istenen sözleşmenin iş barışı ve hekim-hasta ilişkisini zedelediğini ifade etti. İlgezdi, söz konusu sözleşmenin Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanmışsa tam bir skandal olduğunu, eğer hastaneyi işleten firma tarafından Sağlık Bakanlığı’nın tüzel kişiliği kullanılarak hazırlanmışsa da bunun ciddi bir suç olduğunu vurguladı. İlgezdi, şunları dile getirdi: “Anayasaya açıkça aykırı olan bu uygulama, aynı zamanda sağlık emekçileri üzerinde kurulan bir mobbing baskısıdır. Zira söz konusu sözleşmede ‘personelin çalışma süresi içerisinde yapmış olduğu işler’ tümden gizlilik sınıfına sokulmaktadır. Sözleşmeyi imzalayan sağlık emekçilerine hasta sağlığını yakından ilgilendiren hayati konularda hastalara bilgi verilmesi açıkça yasaklanıyor. Açıkça uyarıyorum, hastaneler şirket değildir! Hekimler ve sağlık çalışanları da şirket elemanı değildir.”

 

CHP’li İlgezdi: 24 Temmuz Basın Bayramı değil utanç bayramı oldu

 

Benzer Haberler