‘Montrö’ açıklamasına imza atan 5 emekli amiral ve 1 tuğgeneral hakkında karar

22 Nisan 2021 Perşembe

Ankara Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilen 5 emekli amiral ve 1 tuğgeneral adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 104 emekli amiralin ‘Montrö’ açıklamasına yönelik soruşturma kapsamında ifadeye çağırdığı 7 kişiden emekli amiraller Alper Tezeren, Metin Açımuz, Nurhan Kahyaoğlu İlker Güven ve Ali Önel Yüksel ile Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD) Genel Başkanı emekli Tuğgeneral Namık Kemal Çalışkan, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne geldi.

Emekli amiraller ve Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD) Genel Başkanı emekli Tuğgeneral Namık Kemal Çalışkan emniyetteki ifadelerinin ardından savcılığa sevk edildi. Öte yandan emekli amiral Işık Biren’in ise hastanede tedavi gördüğü için ifadeye gelemediği öğrenildi.

NE OLMUŞTU?

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 104 emekli amiralin yayımladığı ‘Montrö bildirisi’ açıklaması hakkında soruşturma başlatmış, soruşturma kapsamında 14 emekli amiralden Ergun Mengi, Atilla Kezek, Alaettin Sevim, Ramazan Cem Gürdeniz, Nadir Hakan Eraydın, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç, Türker Ertürk, Turgay Erdağ ve Ali Sadi Ünsal gözaltına alınmıştı. Yaşları 70’in üzerinde olan Engin Baykal, Cemil Şükrü Bozoğlu, Mustafa Özbey ve Atilla Kıyat ise ifadeye çağrılırken, adli kontrolle serbest bırakılan emekli amirallere elektronik kelepçe takılmıştı.

Soruşturmayı genişleten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından emekli amiraller Alper Tezeren, Metin Açımuz, Nurhan Kahyaoğlu, Ali Önel Yüksel, Işık Biren ve İlker Güven ile emekli general Namık Kemal Çalışkan’a ifade vermeleri için 16 Nisan’da tebligat gönderilmişti. Amirallerin İstanbul, Muğla, Antalya ve Ankara’da bulunan evlerinde arama yapılarak dijital materyale el konulmuştu.

4 emekli amiral ve 1 general ifade için Emniyet’e gitti

Benzer Haberler