Türk yetkilileri ile görüşen ABD Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey’den açıklama

13 Şubat 2020 Perşembe

Türk yetkilileri ile görüşen ABD Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey’den açıklama

Ankara’da Türk yetkililerle gerçekleştirdiği toplantı hakkında bilgi veren Suriye Özel Temsilcisi Büyükelçi James Jeffrey, “ABD, Türkiye’nin mülteci akınına karşı varoluşsal menfaatlerini savunma, terörle mücadele etme ve Suriye’de savaş suçlusu Esad rejimiyle devam eden ihtilafa çözüm bulma konusunda haklı ve hukuki gerekçelere sahip olduğu konusunda Türkiye ile tamamen hemfikirdir” dedi.

ABD ve Türkiye’nin Rusya’nın Libya ve Suriye’de oynadığı rolden endişe duyduğunu belirten Jeffrey, “İdlib’deki bu eylemin kabul edilemez olduğunu, ülke genelinde ateşkes çağrısında bulunan BM’nin kilit öneme sahip 2254 sayılı kararını ihlal ettiğini Rus muhattaplarımıza ilettik” ifadelerini kullandı.

Rusya’dan Türkiye’ye Suriye uyarısı! ‘Sabır tükendi’

“Türkiye’nin, Eylül 2018’de Rusya ile müzakere ettiği Soçi ateşkesi, söz konusu BM kararı kapsamında olup, bize göre hukuki ve doğru bir diplomatik belge niteliğindedir” diyen Jeffrey, ateşkesin Rusya ve İran destekli Esad rejimi tarafından ihlal edildiğini söyledi.

Jeffrey açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Görevimiz (İran, Rusya ve Suriye’yi) askeri bir zafer kazanamayacaklarına ikna etmektir. Rusya, İran ve Esad bizimle ya da Türkiye ile bir çatışma içine girmeden bu konuda ilerleme katedemeyeceklerini gördükleri vakit, Cenevre’deki müzakere masasına dönmenin zamanının geldiğini ve yaşanan ihtilafın olması gerektiği gibi, yani diplomatik yoldan ve Suriye halkının iradesi doğrultusunda çözülebileceğini fark edecektir.

Suriye’den ‘vuracağız’ diyen Erdoğan’a yanıt: Cahil olduğu kadar gerçeklikten kopuk bir kişi…

“TÜRKİYE’Yİ DESTEKLİYORUZ”

ABD, Türkiye’nin mülteci akınına karşı varoluşsal menfaatlerini savunma, terörle mücadele etme ve Suriye’de savaş suçlusu Esad rejimiyle devam eden ihtilafa çözüm bulma konusunda haklı ve hukuki gerekçelere sahip olduğu konusunda Türkiye ile tamamen hemfikirdir. Türkiye’nin Suriye’de özellikle İdlib’de askeri güç bulundurma noktasındaki bu meşru menfaatlerini anlıyor ve destekliyoruz.

Türkiye, sınırlarına bir anda dayanabilecek üç milyon mültecinin tek başına üstesinden gelemez. Türkiye’nin böyle bir şey yaşanmaması için gerekeni yapma hakkı vardır ve biz de Türklere bu konuda nasıl yardımcı olabileceğimizi değerlendirmek için buradayız.”

Benzer Haberler