Ankara Garı yerleşkesini özelleştiren planlar iptal edildi

7 Haziran 2022 Salı

Tarihi Ankara Garı yerleşkesini özelleştiren planlar iptal edildi. Ankara Garı yerleşkesi önce ikiyi bölünmüş, ardından da Ankara Medipol Üniversitesine tahsis edilmiş ve plan değişikliği ile alan “özel üniversite” alanı ilan edilmişti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kurucu olduğu vakıf tarafından kurulan Ankara Medipol Üniversitesi için Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan imar planı değişikliğini Mimarlar Odası Ankara Şubesi yargıya taşıdı. Ankara 9’uncu İdare Mahkemesi de bu davayı reddetti. Mahkemenin verdiği bu ret kararı Ankara Bölge İdare Mahkemesi’ne taşıdı. Ankara Bölge İdare Mahkemesi 9’uncu İdare Mahkemesi’nin ret kararını kaldırdı ve  davayı esastan görüşerek planları iptal etti.

“ANKARA GARI’NDA YAPILACAK TEK ŞEY ONUN KORUNMASIDIR”

Kararı değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın Ankara Tarihi Tren Garı’nı ikiye bölerek özel üniversite ile birlikte özel hastane yapmak isteyen Sağlık Bakanının kurucu olduğu vakıfın planlarına yargı dur dedi. Kamusal alanı özelleştiren, tarihi dokuyu korumayan, ulaşım sorunu yaratacak plan değişikliğinde yargı bir kez daha, Ankara Garında yapılacak tek şey onun korunmasıdır diyerek planları iptal etti” dedi.

MEDİPOL’E TAHSİS EDİLDİ!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın 06 Ağustos 2018’deki imar planı değişikliği ile TCDD Gar Sahası olarak bilinen alan, “Özel Üniversite Alanı”na dönüştürüldü. Alan, Ankara Medipol Üniversitesi’ne tahsis edildi.

Ankara Garı’nın Medipol’e verilmesinden sonra şimdi de Atatürk Orman Çiftliği’nden 555 bin metrekare arazi…