Ankara Garı Katliamı’nın 49. ayında yaşamını yitirenler anıldı: ‘6 ay içinde anıtla buluşacağız’

10 Kasım 2019 Pazar

Ankara Garı Katliamı’nın 49. ayında yaşamını yitirenler anıldı: ‘6 ay içinde anıtla buluşacağız’

Ankara’da 10 Ekim 2015’te Emek ve Demokrasi mitingine yönelik IŞİD saldırısında yaşamını yitiren 103 kişi, katliamın 49’uncu ayında anıldı. Anmada konuşan 10 Ekim- Der Başkanı Mehtap Sakinci Coşkun, “16 firari sanığı araştırmak bir yana, hâlâ yargılanan sanıklar konusunda ilk defa firari sanıklar dosyası üzerinden Cumhuriyet tarihinde insanlığa karşı suç tartışması başlatacağız” dedi.

10 Ekim- Der Başkanı Mehtap Sakinci Coşkun, 21 Kasım’da görülecek dava dosyasına ilişkin bilgiler paylaştı.

“İnsanlığa karşı suç tartışması başlatacağız”

Katliama ilişkin açılan davanın 21 Kasım’da görülecek duruşmasına dikkati çeken Coşkun, firari sanıklar hakkında bilgiler vererek, “Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi Duruşma Salonu’nda yapılacak olan ve yarım kalan bir ceza dosyası var. Bu ceza dosyasında yakın tarihte IŞİD katliamlarını aydınlatabilecek mahiyette olduğu gibi, ülke gündeminde de ülke tarihinde de damga vuracak mahiyette. 16 firari sanığı araştırmak bir yana, hâlâ yargılanan sanıklar konusunda ilk defa firari sanıklar dosyası üzerinden Cumhuriyet tarihinde insanlığa karşı suç tartışması başlatacağız” dedi.

“6 ay içinde anıtla buluşacağız”

Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında yapılma kararı verilen ancak üzerinde dört yıl geçmesine rağmen hâlâ yapılamayan anıt sürecine ilişkin de bilgi paylaşan Coşkun şunları dile getirdi:

“Biz artık taleplerimizin ne kadar karşılık bulduğunu ya da ne kadar karşılık bulacağını bilen bir noktadayız. Anıtlaşma sürecinden bahsetmek istiyoruz. Anıtlaşma sürecine dair bizim yıl dönüm aralarımda da yaptığımız gibi KESK, DİSK, TTB ve TMMOB ile 10 Ekim Derneğinin birlikte yürüttüğü uluslarası bir yarışma süreci başlatılmış bulunmaktayız. Teknik şartları ve bir takım teknik işlemleri hali hazırda bitmiş bir anıtlaşma sürecinde, önümüzdeki aylardan itibaren uluslararası bir anıt projesi ve bir alan projesi kapsamında altı ay içerisinde burada bir anıt ile buluşacağız.” (MA)

Benzer Haberler