Ankara Barosu’ndan Erdoğan’ın avukatına kovuşturma

26 Ocak 2022 Çarşamba

Gazeteci Abdulkadir Selvi, Ankara Barosu’nun Erdoğan‘ın avukatı Hüseyin Aydın hakkında kovuşturma açtığını yazdı.

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, ‘cumhurbaşkanına hakaret’ten ceza alan bir kişinin AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydın’dan şikayetçi olduğunu, Ankara Barosu’nun da Aydın hakkında kovuşturma açtığını söyledi.

Söz konusu haberi “Bunu ilk kez burada okuyacaksınız” diye yazan Selvi, yazısının konuyla ilgili bölümünde şunları kaydetti:

“Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydın, Cumhurbaşkanı’na hakaret eden bir şahıs hakkında suç duyurusunda bulunuyor. Ama öyle böyle bir hakaret değil. Yargılama sonucunda şahıs suçu sabit görülüp cezaya çarptırılıyor. Sonra ne mi oluyor? Şahıs, avukat Hüseyin Aydın’ı Ankara 1 No’lu baroya şikâyet ediyor. Şimdi Türkiye Barolar Birliği Başkanı olan Erinç Sağkan’ın başkanı olduğu Ankara 1 No’lu baro, Aydın hakkında soruşturma açıyor.

Hüseyin Aydın, baroya savunmasını yapıyor. Ama aynı zamanda şikâyet dilekçesinin içeriğinin de suç teşkil etmesi nedeniyle Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmesini talep ediyor. Sonuç ne mi oluyor? Suç teşkil eden şikâyet, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmediği gibi baro, avukat Hüseyin Aydın hakkında kovuşturma açılmasına karar veriyor. Ama iş burada da bitmiyor.

Hukukun üstünlüğünü öncelikle koruması gereken baro, Hüseyin Aydın’a bu kararı tam 1 yıl sonra tebliğ ediyor. Hukukun üstünlüğü adına ibret verici bu olayı ayrıntılı olarak yazacağım için şimdilik bununla yetiniyorum. Bu ülkede cumhurbaşkanı da olsanız hakaret etmeyi kendilerine hak olarak gören ama milletin seçtiği cumhurbaşkanını savunmayı suç sayan bir zihniyet var.”

YAZININ TAMAMI

Sedef Kabaş “Cumhurbaşkanı’na Hakaret” gerekçesiyle tutuklandı

Benzer Haberler