Ankara Barosu’nda üç işkence raporu daha yayınlanmadı

16 Nisan 2022 Cumartesi

Ankara Barosu’nda üç işkence raporu daha yayınlanmadı

Ankara Barosu’nda işkence raporu krizi devam ediyor. İşkence raporunu açıklamamasıyla tartışmaların hedefinde olan Ankara Barosu’nda İnsan Hakları Merkezi’nin hazırladığı üç işkence raporunun daha yayınlamadığı öğrenildi.

Ankara Barosu istifalar nedeniyle yenilenen İnsan Hakları Merkezi’nin hazırladığı 3 işkence raporunun da yayınlanmamasına karar verdi. Bunların dışında yine işkence iddialarına ilişkin hazırlanmış farklı 6 raporun da karar verilmeden bekletildiği öğrenildi.

Ankara Barosu, gözaltına alınan şüphelilere Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde işkence yapıldığı iddialarını araştıran üyelerinin hazırladığı raporu yayımlamama kararı almış, bunun üzerine Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi’nin başkan yardımcıları Gizay Dulkadir ve Sercan Aran ile divan üyeleri Deniz Can Aydın ve Nadire Nurdoğan görevlerinden istifa etmişti.

6 RAPOR GEREKÇESİZ BEKLETİLİYOR

İstifaların ardından yeniden kurulan İnsan Hakları Merkezi’nin hazırlamış olduğu 3 adet “işkence” iddiasına ilişkin rapor için de Ankara Barosu tarafından yayınlamama kararı alındığı ortaya çıktı.

İnsan Hakları Merkezi’nin 08.02.2022, 16.02.2022 ve 07.03.2022 tarihli işkence iddiasına ilişkin tutanaklar da baro yönetimi tarafından yayınlanmadı. Baro yönetimi, 17.03.2022 tarihli karar yazısında, hazırlanan raporla ilgili basın açıklaması yapılması ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde suç ihbarında bulunulmasının oybirliği ile kabulüne karar verirken; raporların yayınlanmasının reddine oyçokluğuyla karar verdi.

Öte yandan benzeri biçimde baro yönetimine sunulmuş 6 raporun herhangi bir karar verilmeden bekletildiği de öğrenildi.

NE OLMUŞTU?

Ankara Barosu yönetimi, FETÖ üyeliği suçlamasıyla gözaltına alınan şüphelilere Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde işkence yapıldığı iddialarını araştıran İnsan Hakları Merkezi üyesi avukatların hazırladığı raporu yayınlamamıştı.

Bunun üzerine Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi’nin başkan yardımcıları Gizay Dulkadir ve Sercan Aran ile divan üyeleri Deniz Can Aydın ve Nadire Nurdoğan görevlerinden istifa etmişti.

İşkence raporu krizinin yaşandığı Ankara Barosu İnsan Haklar Merkezi’ne yeni yönetim

Benzer Haberler