Ankara Altındağ’da tehlikeli gidişat: Bir genç öldürüldü, mahallede yağmalama başladı

Yayın tarihi: 11 Ağustos 2021 Çarşamba 10:25 pm - Güncelleme: 11 Ağustos 2022 Perşembe 9:44 am

Ankara’da Suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı mahallede çıkan kavgada bir kişi hayatını kaybetti. Gerilimin arttığı mahallede önlemler yetersiz kaldı, kalabalık gruplar Suriyelilerin evlerine saldırdı. 

Ankara’nın Altındağ ilçesine bağlı Battalgazi Mahallesi’nde iki grup arasında yaşanan kavgada bıçakla ağır yaralanan 18 yaşındaki Emirhan Yalçın kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Bıçaklı kavganın ardından polisin güvenlik önlemleri aldığı Önder ve Battalgazi Mahallesi’nde bugün akşam saatlerinde gerilim yeniden yükseldi. ‘Allahu ekber’ sloganları eşliğinde yürüyen bini aşkın kişinin olduğu gruplar iki mahallede yaşayan Suriyelileri hedef aldı.

Polis mahallede “Ülkemizde arzulanan provokasyon ortamına müsaade etmeyelim. Sizleri provoke edebilecek tanımadığınız kişilerin sözlerine itibar etmeyiniz” anonsları yaptı. Polisin önlemleri yetersiz kalırken Suriyelilere ait olduğu ileri sürülen bazı dükkanlar ve araçlar tahrip edildi.

Birçok Suriyelinin güvenlik endişesiyle evlerinden ayrıldığı, bazı ev ve işyerlerinin de saldırganlar tarafından yağmalandığı öne sürüldü. Gazeteci Nevşin Mengü’nün Twitter’dan paylaştığı görüntülerde, bir gurubun yürüyüş yapıp, bağırarak dolaştığı görüldü.

ANKARA VALİLİĞİ: OLAYLAR VATANDAŞLARIMIZIN SOĞUKKANLILIĞIYLA SONA ERDİ

Ankara Valiliği ise olayların bittiğini duyurdu. Valiliğin sosyal medya hesaplarından şu açıklama yapıldı: “Altındağ ilçemizde bu akşam meydana gelen bir takım gösteri ve olaylar vatandaşlarımızın soğukkanlılığı ve emniyet güçlerimizin yoğun çalışmaları sonucu an itibariyle sona ermiştir. Halkımızın provokatif haber ve paylaşımlara itibar etmemeleri önemle rica olunur.”

KILIÇDAROĞLU SAĞDUYU ÇAĞRISINDA BULUNMUŞTU

Öte yandan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise ‘provokasyon’ uyarısında bulunmuş, şu açıklamayı yapmıştı:

“Sevgili Halkım, Son günlerde ülkemizdeki Afgan ve Suriyeli sığınmacılar üzerinden yapılanların provokasyon olduğu açıktır. Göndere Afgan bayrağı çekme, sözde gazeteci bir provokatörün verdiği mesajlar, Suriyeli bir gencin ‘CHP’ye karşı birleşelim’ çağrıları, saldırı ve ölümler… Ben bu işin nereye gidebileceğini görebiliyorum; Saray iktidarının ülkeyi yangın yerine çevirmesine izin vermeyeceğim. Biz bu sığınmacı sorununu çözeceğiz; ve tabii ki bunu aklıselim ile yapacağız. Davul zurna ile uğurlayacağız misafirlerimizi. Lütfen sakin olun ve bize güvenin”

 

Yabancı uyruklu grup iki kişiyi yaraladı: 1 ölü