Ankapark’ta bir skandal daha: ‘Organizasyon’ adı altında Medine ziyareti

7 Kasım 2021 Pazar

Ankapark’ta bir skandal daha: ‘Organizasyon’ adı altında Medine ziyareti

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in batık projesi Ankarapark’ta bir skandal daha ortaya çıktı. Gökçek döneminde “Ankarapark’ın tanıtımı” adı altında Cidde’de fuara katılan kafilenin, halkın parasıyla Medine’ye gittiği tespit edildi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın 801 milyar dolara mal olduğunu söylediği Ankarapark’ta skandallar bitmiyor. Melih Gökçek döneminde 2016’da Ankarapark için Cidde Fuarı’nda tanıtım ihalesine çıkıldığı, fuardaki 36 metrekarelik stant için 25 kişinin görevlendirildiği, 7 adet VIP araç temin edilmesi ve 5 yıldızlı otelde konaklamaları dahil ücretlerinin ödendiği belirlendi. BirGün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre, bir kısmının eşlerinin de olduğu katılımcıların Türkiye’ye dönüş biletlerinin daha gitmeden önce Cidde’ye 418 kilometre uzaklıktaki Medine’den alındığı ortaya çıktı.

‘ORGANİZASYON’ ADI ALTINDA MEDİNE GEZİSİ

Melih Gökçek döneminde, “Ankapark’ın tanıtımı” adı altında Cidde’deki fuar için ihale yapıldığı ancak fuar kafilesinin büyük bir kısmının bir süre sonra Cidde’den ayrılarak Medine’ye gittikleri tespit edildi. Fuara katılan ve eşleriyle birlikte beş yıldızlı otelde konaklayan “görevlilerin” dönüş biletlerinin Medine’den alındığı belirlendi. 29 Ocak 2016 tarihinde davet usulü yapılan ihaleyi belediye şirketi Anket AŞ’nin kazandığı, şirketin ise aynı gün iki saat içerisinde işi alt taşerona ihale ettiği tespit edildi.

Organizasyona belediye adına katılan Gökçek dönemi üst düzey bürokratlarının eşleri de dahil oldu. Dönüş biletlerinin tamamının, fuarın başlangıç tarihinden önce, 01 Şubat 2016 tarihinde Cidde’ye 418 kilometre uzaklıktaki Medine üzerinden dönülecek şekilde alındığı ve gezinin iş kalemlerine yer verilmeyerek “organizasyon” adı altında tek kalemde fatura edildiği tespit edildi.

SORUŞTURMA BAŞLADI

Ankara Büyükşehir Belediyesi kaynakları, fuar alanından çok uzakta, başka bir kentten dönüş biletlerinin alınmasının ve üst düzey bürokratlarının eşleriyle birlikte Suudi Arabistan’a gitmesinin “dini vecibeleri yerine getirmek maksatlı” değerlendirildiğini belirtti. İşin verildiği firma üzerinden üst düzey bürokrat ve eşlerinin hangi otel, şehir ve harcamalarda bulunduklarının ayrıntılı bir şekilde inceleneceği ve konuyla ilgili olarak soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Savcılık Ankapark soruşturması için Melih Gökçek’in yöneticileri hakkında bilgi istedi

Benzer Haberler