Android uygulamaları virüs problemi ile karşı karşıya

Yayın tarihi: 9 Şubat 2022 Çarşamba 8:00 am - Güncelleme: 8 Şubat 2022 Salı 1:36 pm

Android uygulamaları virüs tehlikesi yaratıyor. Bu tür sorunlar cihazınızı tamamen kaybetmenize bile neden olabilir.

Android uygulamaları virüs sorunu yaşatabiliyor. Elbette bu durum Android platformunun kendisinden kaynaklı değil. Zira iOS işletim sisteminde de benzer problemler ile karşılaşmak mümkün. Burada esas sorun Android mağazasına yüklenen uygulamalar ile alakalı.

Günlük hayatımızın önemli bir bölümünü mobil uygulamalar ile basitleştirmek mümkün. Bu hem kolaylık hem de zaman kazancı sağlıyor. Fakat mobil sektörün gelişimi ile birlikte kullanıcı güvenliğini tehdit eden kötü amaçlı yazılımların sayısında çok ciddi bir yükseliş var. Bu durum siber güvenlik uzmanları tarafından tespit edildi.

Android

Konuyla ilgili yapılan açıklamalara baktığımızda bünyesinde trojan barındıran mobil uygulamaların sayısında büyük bir artış olduğu ifade ediliyor. Google Play Store bünyesinde yayınlanan uygulamalar kullanıcılar tarafından güvenilir olarak görünüyor. Fakat birçok kişi virüs yaydıklarını bilmiyor.

 

Ciddi bir virüs potansiyeli barındıran uygulamaların hedefi ise kullanıcıları premium hizmetlere abone etmek. Onları premium hizmetlere abone eden uygulamalar büyük bir dolandırıcılık faaliyeti yürütüyor. Bu tür onlarca mobil uygulama Google Play Store platformundan kaldırıldı. Son dönemde sayılarının artış göstermesi ise endişe yaratıyor.

Bilim insanları balıkların konuşabildiğini keşfetti!

Android uygulamaları virüs problemi nedeniyle uzun bir süre daha gözlem altında olacak. Daha doğrusu Google tarafından sürekli olarak analiz edilecek. Kullanıcılardan çok fazla şikayet gelmesi halinde yayından kaldırılacak.