Android 12 nasıl yüklenir

27 Kasım 2020 Cuma

Google güncelleme konusunda değişikliğe gidiyor. Android 12 Play Store üzerinden yüklenebilir. Peki, bu nasıl olacak?

İnternet ve teknoloji devi Google, güncelleme konusunda büyük bir değişikliğe gidecek. Bildiğiniz gibi Play Store üzerinden sadece uygulama güncellemeleri yüklenebiliyordu. Ancak bu durum yeni Android sürümü ile değişecek. Bugün gelen bilgilere göre; Android 12 Play Store üzerinden yüklenebilir

Gelen bilgilere göre; Google, Android güncelleme yöntemini iyileştirmek için “Project Mainline” sistemini başlattı. Bu sayede Android 12’de işletim sistemi güncellemesi daha kolay olabilir.

Play Store

XDA’dan luca020400, Google’ın Android Runtime’ı (ART olarak da bilinir) bir Mainline modülüne dönüştürdüğünü ve güncellemeleri Play Store aracılığıyla önemli sistem bileşenlerine aktarmayı mümkün kıldığını fark etti. ART, Android uygulamalarının bayt kodunu yerel makine talimatlarında derliyor. Google, Android 12’nin (ve gelecekteki sürümlerin) kodu derleme şeklini değiştirmek isterse, geleneksel işletim sistemi güncellemelerine güvenmek yerine herhangi bir zamanda ayarlanabilir olacak.

Bu yeni sistem sayesinde kullanıcıların, özellik iyileştirmeleri veya güvenlik düzeltmeleri için haftalarca veya aylarca beklemesi gerekmeyecek.

XDA, Google’ın uygulamalara daha fazla tutarlılık sağlayabileceğine inanıyor. Bunu yapmak için, tüm Android cihazlarda aynı şekilde davranması için ART üzerinde çalışması gerekecek. Bununla birlikte, bu aynı zamanda cihaz üreticilerinin kullandığı bazı özelleştirme özelliklerini de ortadan kaldıracak. ART’yi performans veya esneklik için ayarlarlarsa, bu ayrıcalıkları kaybedebilirsiniz. Ayrıca bu, telefon üreticilerinin güncellemeler üzerindeki kontrolünü büyük ölçüde azaltacaktır. Bunun iyi bir şey olup olmadığı başka bir günün konusu.

iOS 15 alacak modeller belli oldu

Android 12, OEM üreticilerinin işletim sistemi güncellemelerinin gerisinde kalması veya atlaması sorununu kısmen çözebilir. Elbette uyumluluğun iyileştirilmesinde de büyük bir sorun var. Bu yine de Android güncellemeleriyle ilgili bazı sorunları çözmeyecektir. Ancak, geleneksel yama gelmeden önce düzeltilmesi gereken bir sıfır gün güvenlik açığı varsa, bu yeni değişiklik bir fark yaratacaktır.