Anayasa Mahkemesi’nden Enis Berberoğlu kararı

21 Ocak 2021 Perşembe

Anayasa Mahkemesi, CHP’li Enis Berberoğlu’nun, AYM’nin hak ihlali kararının yerel mahkeme tarafından uygulanmaması üzerine yaptığı yeni başvuruyu görüştü. Yüksek mahkeme, kararını yineledi ve oy birliğiyle aldığı kararda “ihlal var” dedi.

Enis Berberoğlu, MİT TIR’ları görüntülerinin Can Dündar’a verdiği iddiasıyla 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Dokunulmazlığının kaldırılmasının ardından yargılanan, ancak yeniden milletvekili seçilmesine karşın yargılaması durdurulmayan Berberoğlu’nun mahkumiyet kararı TBMM’de okununca milletvekilliği düşürülmüştü.

Berberoğlu, bunun üzerine Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu. Yüksek Mahkeme, Berberoğlu’nun seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı ile kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine 17 Eylül 2020’de karar vermişti. AYM, ihlalin giderilmesi için Berberoğlu hakkındaki yargılamanın durdurulması talebiyle kararın örneğini İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne göndermişti.

Ancak 14. Ağır Ceza Mahkemesi, AYM’nin yerindelik denetimi yaptığın öne sürerek “karar verilmesine yer olmadığına” hükmederek, AYM kararını uygulamamıştı.

Bunun üzerine Berberoğlu’nun avukatı Yiğit Acar, yeniden AYM’nin kapısını çalmıştı.

Anayasa Mahkemesi, başvuruyu yeniden gündeme aldı. Bugün yapılan görüşmede, Berberoğlu’nun “Anayasa Mahkemesi ihlal kararının gereğinin yerine getirilmemesi nedeniyle seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı ile kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiği” iddiasını yeniden yerinde bularak bir kez daha oybirliğiyle ‘ihlal’ kararı aldı.

CHP’Lİ ALTAY: ONANMIŞ HÜKÜM YOK HÜKMÜNDEDİR

Altay, AYM’nin daha önce verdiği karar gibi Berberoğlu’nun seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkının ihlal edildiğine hükmettiğini vurgulayarak, “4 Haziran’da TBMM Genel Kurulu’nda Berberoğlu hakkındaki kararın okunmasıyla milletvekilliği düşmüş sayılmıştı. Ama 17 Eylül’de AYM gerekçeli kararı açıkladı. Artık 4 Haziran’da okunan karar yok hükmündedir, Enis Berberoğlu da artık an itibariyle benim gibi milletvekilidir” diye konuştu.

Altay, AYM’nin ilk verdiği karara yerel mahkemenin uymadığını anımsatarak, “Boşuna anayasal sıkıntı var diye feryat etmiyoruz. 7 aydır milletvekillinin hakları yürütmeden yüz bulan yargı eliyle gasp ediliyor. Yargılama yenilenmek zorundadır. Onanmış hüküm yok hükmündedir. Enis Berberoğlu yeniden yargılama sürecinin başlamasını beklemeden TBMM koltuklarında yerini alıp, görevine başlamalıdır” dedi.

Benzer Haberler