Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Haber

Anayasa Profesörü Kabaoğlu yorumladı, ‘Yıldırım’ın adaylığı neden anayasaya aykırı?’

AKP İstanbul Büyükşehir Belediyesi adayı olarak mevcut TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ı gösterdiğinden bu yana, meclis başkanının belediye başkanlığına aday olmasının anayasaya uygun olup olmadığı hala tartışılan gündemlerden biri.

Yeni açılan TELE 1 Ankara bürosunda Madalyonun Arka Yüzü programına konuk olan CHP İstanbul Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi İbrahim Kabaoğlu, Yıldırım’ın adaylığının neden anayasaya aykırı olduğunu yorumladı ve adaylığa ilişkin henüz herhangi bir açıklama yapmayan YSK’ya önerilerde bulundu.

Madalyonun Arka Yüzü programında önemli açıklamalarda bulunan ünlü hukukçu Kabaoğlu’nun sözlerinden kısa bir kesit şöyle: 

‘MECLİS BAŞKANI SÖYLEMLERİYLE KOMİK DURUMA DÜŞÜYOR’

Kabaoğlu, Yıldırım’ın adaylığından bu yana yaptığı tartışmalı açıklamalarıyla ilgi olarak şöyle konuştu: “Meclis başkanı sözleriyle komik duruma düşüyor. Başta başkanımız istemiyor diyerek saraya gönderme yapmıştı, bu benim irademin dışında demişti. Sonra hukuk olunca bazen etik olmaz demişti, bu da yanlıştı. Şimdi ise bu siyaset değildir demiş. Yıldırım’ın adaylığına hukuki gözle bakacak olursak. Adaylığı kabul ettiği andan itibaren anayasa 94. madde açık, 67. madde, 11. madde açık olduğu halde o bunu diyor şu bunu diyor bunlar laf-ı güzah.

MECLİS TV’DE YILDIRIM PROPAGANDASI

Meclis başkanlığını o anda bırakması gerekiyordu. Şimdi bakın bırakmayınca ne oluyor. Bakın meclis televizyonu TRT 3, Binali Yıldırım’ın İstanbul’daki seçim faaliyetlerini yayınlıyor, TBMM Başkanı diye. Madem ki yayınlıyor İstanbul şehrini Ekrem İmamoğlu’nu neden yayınlamıyor?

OYLARIN EŞİTLİĞİ İÇİN ADAYLARIN EŞİTLİĞİ

TBMM şapkasını takındığında bu etiğin de ötesinde, anayasa madde 67/2 maddesine bakıldığında serbest ve eşit oy ilkesinden bahsettiğini görürüz. Oyların eşitliği için adayların eşit koşullarda mücadele etmesi gerekmektedir. Buna Avrupa mahkemesi de eşit yarış ilkesinde kabul ediyor.

HİÇ TARTIŞMASIZ ÇEKİLMESİ GEREKİYOR

Anayasanın üstünlüğü madde 11 herkesi bağlıyor ve başta TBMM Başkanını bağladığına göre hiç tartışmasız çekilmesi gerekiyor. Bu durumda anayasanın üç maddesi alenen çiğnenmiş oluyor. Peki ne yapmak gerekiyor? Bu konuda kararı verecek olan Yüksek Seçim Kurumu (YSK)’dır. YSK’nın şimdiden, Sayın Binali Yıldırım’ı uyarması gerekmektedir. Sayın Başkan ya meclis başkanlığından istifa edin ya da belediye başkan adaylığından çekilin diye. Eğer bu böyle devam ederse biz sizin adaylığınızı tescil edemeyiz demesi lazım. Ama Binali Yıldırım tam YSK’nın aday listelerini açıkladığı zaman mı istifa eder o bilinmez, istifa etmesi gerekir”.

loading...