Anagold Madencilik ve Murat Kurum hakkında suç duyurusu

Yayın tarihi: 15 Şubat 2024 Perşembe 9:13 pm - Güncelleme: 15 Şubat 2024 Perşembe 9:13 pm

İstanbul Barosu, Erzincan’daki maden faciasının ardından maden şirketi Anagold Madencilik ve eski bakan Murat Kurum hakkında şikayette bulundu.

İstanbul Barosu, Erzincan İliç’te facianın meydana geldiği madeni sahibi şirket olan Anagold Madencilik hakkında suç duyurusunda bulundu.

Baronun şikayette bulundukları isimler arasında dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bakanlığın o dönem yetkilileri, Anagold şirket yetkilileri, Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürü, ÇED konusunda olumlu rapor yazan bilirkişiler, Erzincan Valisi ve Valilik yetkilileri, ÇŞİB Erzincan İl Müdürü ve Müdürlük yetkilileri, ve yapılacak soruşturma neticesinde yaşanan faciada sorumluluğu tespit edilecek diğer kişiler yer aldı.

‘ADAM ÖLDÜRME, ÇEVRENİN KASTENİN KİRLETİLMESİ…’

‘Adam öldürme’, ‘çevrenin kasten kirletilmesi’, ‘zehirli madde katma’, ‘eko kırım’ ve tespit edilecek sair suçlar kapsamında şikayette bulunan baro, şikayet dilekçesinde şu ifadelere yer verdi:

“Yaşanan maden faciasında; karar alma ve uygulama kademesindeki tüm yetkililerin sorumluluğu olduğu açıktır. Güvenli ve sağlıklı çevreden yararlanma yurttaşların anayasal hakkıdır. Hukuka aykırı davranan bilirkişiler, yargıçlar, savcılar, bürokratlar, en az maden şirketi kadar sorumludurlar. Çevre suçlarında gözlemediğimiz ‘cezasızlık’ alışkanlığının artık terk edilmesi, kasten veya ihmal ile zarar veren tüm sorumluların tespiti ve yargılanmaları gerekir. Bu yaşanan olayla ilgili derhal delillerin tespiti gerekmektedir. Bu nedenle İstanbul Barosu Başkanlığı olarak bahse konu olay nedeni ile gerekli soruşturmanın yürütülmesi ve sorumluların tespiti ile cezalandırılmaları için haklarında kamu davası açılması için iş bu dilekçenin sunulması gerekmiştir.”

Merdan Yanardağ İliç’ten anlattı: 11 köyün muhtarı ABD ve Kanada’ya geziye götürülmüş

Yanardağ İliç’te: 130 bin TL dağıtarak köylülerin canlarını ve kanlarını almışlar

Maden faciasında yakınını bekleyen vatandaş isyan etti: Bize para verdi kanımızı emdi

Kaynak: TELE1