Amirallerin avukatı Türker Tok: Buruk bir sevinç yaşıyorum

13 Nisan 2021 Salı

Amirallerin avukatı Türker Tok: Buruk bir sevinç yaşıyorum

TELE1’de yayınlanan Begümhan Aydoğan’ın sunduğu Gün Ortası programına konuk olan Hukukçu Türker Tok, gözaltındaki amirallerin serbest bırakılması hakkında değerlendirmelerde bulundu. Gözaltında tutulan amirallerin avukatı olan Tok, “Görüş açıklamaktan dolayı insanları cezalandırırsak ne olur bu toplumun hali? Buruk bir sevinç yaşıyorum.” ifadelerini kullandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 103 emekli amiralin duyurusuna ilişkin yürütülen soruşturmada gözaltına alınan amirallerin serbest bırakılmasına ilişkin konuşan Avukat Türker Tok, “Biz kırk yıldır eleştiriyoruz. Bu yargı daha insancıl, daha çağdaş, daha adil olmalı diyoruz. Biz bunu dedikçe yargı daha ileriye değil daha geriye gidiyor. Bütün yurttaşlara söylüyorum, ceza hukukçusuyum ve bir suç unsuru görmüyorum. Görüş açıklamaktan dolayı insanları cezalandırırsak ne olur bu toplumun hali?” diye konuştu.

Serbest bırakılan amirallerin davasına devam edileceğini, ancak mahkumiyet kararı beklemediğini söyleyen Tok, konuşmasına şöyle devam etti: “Toplum Balyoz davasında hazırlıksız yakalanmıştı. Bu davada toplum yalanın dolanın, niyet okumaların farkındaydı. Bu insanların üretmesine imkan sağlamak lazım, örselememek lazım. Bu yargılama devam edecek. Mahkumiyet yönünde bir sonuç çıkacağı kanısında değilim. Zaten içerik olarak metin bir suç unsuru içermiyor. Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ifade özgürlüğünü destekliyor. Bu metin ifade özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilmelidir.”

Serbest bırakılan amiralden açıklama: İletişim kazası

Benzer Haberler