‘Amiraller iddianamesi kopyala yapıştırdan ibaret’

7 Aralık 2021 Salı

‘Amiraller iddianamesi kopyala yapıştırdan ibaret’

Kamuoyunda “amirallerin Montrö bildirisi” olarak bilinen açıklamada imzası bulunan 103 kişi hakkındaki iddianamede, şüphelilerin Türkiye tarihinde gerçekleşen darbe, muhtıra, bildiri ve benzeri olaylardan ilham alarak metni hazırladıkları belirtildi. Öte yandan Avukat Hüseyin Ersöz savcının amiraller için hazırladığı iddianameye büyük tepki göstererek ” Emekli Amiraller Basın Açıklaması İdddianamesi, hayatımda gördüğüm içi en boş metin olabilir. Her şey kopyala-yapıştırdan ibaret” dedi.

 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosunca hazırlanan iddianamede şüphelilerin, ADMEK-2 isimli WhatsApp grubunda söz konusu bildirinin taslağının paylaşılmasından itibaren metnin oluşturulmasına kadar katkı sundukları, altını imzalamayı kabul ettikleri ve yayımlanması için anlaştıkları anlatıldı.

103 şüphelinin seçilmiş hükümeti hedef aldıklarına ve muvazzaf askeri personel ile toplumun muhalif kesimlerini birlikte harekete geçirmek üzere anlaştıklarına dikkati çekilen iddianamede, bildiride geçen Montrö vurgusunun da “araç” olarak kullanıldığı, bunun WhatsApp grubunda yer alan şüphelilerin yazışmalarından anlaşıldığı vurgulandı.

İddianamede, şu tespitlere yer verildi:

“Türkiye tarihinde gerçekleşmiş darbe, muhtıra, bildiri ve benzeri olaylardan ilham alan şüphelilerin, ‘103 Amiral bildirisi’ olarak kamuoyuna yansıtılan metnin başlangıç cümlesinin maksatlı olarak ‘Yüce Türk Milleti…..’ şeklinde başlatıldığı, söz konusu bildirinin ilk kez 3 Nisan saat 22.54 sıralarında internet sitesi üzerinden yayımlandığı belirlenmiştir. Şüphelilerin ortak bir iştirak iradesiyle hazırlanan bildirileri kamuoyuyla paylaşarak meşru iktidara karşı harekete geçmek üzere ve hükümetin görevlerini yapmasının kısmen veya tamamen engellenmesi amacıyla Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde emir komuta dışında hareket edilmesini hedefledikleri anlaşılmıştır.

Emekli amiral Cem Gürdeniz: Bu kelepçe mavi vatana

Bildiri olarak ortaya çıkan suça konu metnin dili, temas ettiği konular, yayımlandığı saat itibariyle gece vakti dolaşıma sokulması, en üst rütbede emekli amirallerin imzalaması, bir başka deyişle isimlerinin metin altına geçirilmesine rıza göstererek geçmişteki emir-komuta etkisini kullanma niyetlerinin varlığı, şüphelilerin toplumdaki karşılıkları, meslek geçmişleri, emekli olmadan önceki rütbeleri, askeri kültür ve gelenekten gelen otoriteleri nazara alındığında, ‘Amiral Bildirisi’ olarak kamuoyuna yansıyan metnin yasal olarak kurulmuş Türkiye Cumhuriyeti hükümetine karşı geçmiş yıllarda olduğu gibi muhtıra metni tarzında toplu bir bildiri ile muvazzaf Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarını hükümete karşı illegal bir şekilde harekete geçirmeye çalışma amacı gütmüştür.”

Başsavcılık tarafından derhal ve ivedi bir şekilde soruşturma işlemlerine başlanmasının benzeri oluşum ve bildiriler ile sair adımların atılmasının önüne geçildiği vurgulanan iddianamede, şüphelilerin eylemlerinin toplanan delillere göre atılı suçu oluşturduğu ve haklarında cezalandırılmaları istemiyle kamu davası açılmasını gerektirecek nitelikte delillerin tespit edildiği belirtildi.

SORUŞTURMANIN GEÇMİŞİ

Başsavcılık, 4 Nisan 2021’de bir grup emekli amiralin yayımladığı “Montrö bildirisi”ne ilişkin soruşturma başlattığını duyurmuştu. Şüpheliler, ifadelerinin alınmasının ardından adli kontrolle serbest bırakılmıştı.

“EN İÇİ BOŞ METİN”

Balyoz davasının da avukatlarından olan Hüseyin Ersöz kendisine ait sosyal medya hesabından emekli amiraller için hazırlanan iddianameye tepki gösterdi. Hüseyin Ersöz ” Emekli Amiraller Basın Açıklaması İdddianamesi, hayatımda gördüğüm içi en boş metin olabilir. Herşey “kopyala-yapıştırdan” ibaret. Hukuki değerlendirmenin kırıntısı yok! Ve bir kez daha kanaat getirdim mi “Balyoz Davası Bozma Kararı” bu soruşturmaya zemin oluşturmak için alınmış! 

Hukuk Sistemi içinde “birilerinin”, bu tür davalarla Adil Yargılanma Hakkı’na olan inanca ve Hukuk Güvenliği İlkesine darbe vurduğunu düşünüyorum. İfade Hürriyeti ihlali olduğu açık olan bu süreçle ilgili @AYMBASKANLIGI önündeki bireysel başvurularda öncelikli karar vermeli.” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler