Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Haber

Amerika’dan sonra Yunanistan Ayasofya için öyle bir laf etti ki…

Ayasofya’nın akıbeti ile ilgili Yunanistan’dan bir açıklama geldi. Yunanistan Hükümet Sözcüsü Stelios Petsas, “Ayasofya bir dünya tarihi mirası. Türkiye’yi Hıristiyan alemi ile Türkiye arasında dev bir duygusal uçurum oluşturmaktan kaçınma konusunda uyarıyoruz”  ifadesinde bulundu.

Türkiye’de devam eden “Ayasofya müze olarak mı kalsın, ibadete mi açılsın” tartışmasına son koyacak Danıştay’daki dava sona ererken Yunanistan’dan bir açıklama geldi.

Ayasofya ibadete açılacak mı? Duruşma sona erdi

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Stelios Petsas açıklamalarda bulundu. Bir basın toplantısı düzenleyen Petsas, “Ayasofya bir dünya miras anıtı… ABD Dışişleri Bakanlığı da dahil olmak üzere birçok ülke Türkiye’yi, dünyadaki Hıristiyanlarla Türkiye arasındaki devasa duygusal uçurum yaratmama konusunda adımlar atması konusunda uyarıyor” açıklamasını yaptı.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANI AÇIKLAMA YAPMIŞTI

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, çarşamba günü Türkiye’nin Ayasofya’yı bir müze olarak bırakması gerektiği konusunda açıklama yapmıştı. Pompeo, “Türkiye Hükümetini, Türkiye Cumhuriyeti’ne katkıda bulunan farklı inanç ve tarihe saygı göstermeye ve bunu herkes için erişilebilir kılmaya çağırıyoruz” ifadesinde bulunmuştu.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’dan, Ayasofya çağrısı

loading...