Ameliyat öncesi PCR testi zorunluluğu kalktı

6 Mayıs 2022 Cuma

Ameliyat öncesi PCR testi zorunluluğu kalktı

Sağlık Bakanlığı, ameliyat ya da endoskopi, kolonoskopi öncesinde hastalara tarama amaçlı yapılan test zorunluluğunu kaldırdı.

Koronavirüs salgınına ilişkin bir kural daha kaldırıldı. Artık ameliyat ya da endoskopi gibi diğer işlemler öncesinde yapılması zorunlu olan PCR testi yapılmayacak.

Sağlık Bakanlığı yeni uygulamayı hastanelere resmi yazıyla duyurdu. Karar 26 Nisan’da yapılan son Bilim Kurulu toplantısında alındı. Yazıda bakanlık hastanelerin artık ameliyat ya da endoskopi, kolonoskopi gibi girişimsel işlemler öncesinde hastalara tarama amaçlı test yapılmamasını istedi.

Kararın vaka sayıları, aşılama oranı, ilaç kullanımı gibi etkenlerin göz önünde bulundurularak alındığı belirtildi. NTV’nin haberine göre, uzmanlar yeni uygulamanın hekimler ve sağlık çalışanlarının dışında diğer yatan hastaların sağlığı için risk oluşturacağını söyledi.

21 Nisan’da da Sosyal Güvenlik Kurumu, hastanelerdeki koronavirüs hastası ayrımını sona erdirmiş, Covid hastaları için ödenen ek ücretler kaldırılmıştı.

Kapalı alanlarda maske zorunluluğu kaldırıldı

HES kodu ve maske şartı kaldırıldı ama müzik yasağı devam ediyor

Benzer Haberler