Amazon duyurdu: Cinsel kimlikleri ‘akıl hastalığı’ olarak nitelendiren kitapları satmayacağız

14 Mart 2021 Pazar

Amazon duyurdu: Cinsel kimlikleri ‘akıl hastalığı’ olarak nitelendiren kitapları satmayacağız

Amazon’dan toplumsal cinsiyet eşitliğine katkı sağlayacak bir adım geldi. Amazon, cinsiyet ve cinsel kimlikleri ‘akıl hastalığı’ olarak nitelendiren kitapları artık satmayacağını duyurdu.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Ryan Anderson tarafından yazılan “When Harry Became Sally” (Harry, Sally Olduğunda) isimli kitap, yayınevi Encounter Books’un sitesinde “Anderson, medyanın cinsiyet akışkanlığını tasviri ve cinsiyet disforisiyle yaşamanın üzücü gerçekliği arasındaki zıtlığı ortaya çıkarıyor” ifadeleriyle tanıtıldı.

Kitap kısa bir süre sonra Amazon’dan satıştan kaldırıldı. BBC’nin aktardığı habere göre, ABD’de Cumhuriyetçi dört senatör, Amazon’a muhafazakâr bir yazarın kitabını neden platformdan kaldırdığını sordu. Senatörlerin sorduğu başka bir soru ise “Bu adım Amazon platformlarında muhafazakâr sesler ve içeriğe karşı daha büyük bir kampanyanın parçası mı?” oldu.

“LGBTİ+’Yİ AKIL HASTALIĞI OLARAK TANITAN KİTAPLARI SATMAMAYI SEÇİYORUZ”

Senatörlerin sorusuna Amazon’un yanıtı ise şöyle oldu:

“Tüm perakendeciler müşterilerine ne sunacakları konusunda kendi kararlarını verebilirler. Müşterilerimize farklı görüşler içeren içerikler sunuyoruz. Mağazalarımızda erişilebilen içeriklerin ne olduğunu her zaman dikkatle inceliyoruz. LGBTİ+’yi bir akıl hastalığı olarak çerçeveleyen kitapları satmamayı seçiyoruz”

Yazar Anderson ve yayınevi, Amazon’un kararına “Önemli konularda tartışma zeminini kapamaktan iyi bir sonuç çıkmaz” yanıtını verdi.

Öte yandan ABD Temsilciler Meclisi, geçen ay LGBTİ+ ayrımcılığını yasaklayan bir yasayı onaylamıştı. Yasanın Senato’dan geçmesi gerekiyor.

Benzer Haberler