Altın ve gümüşte devlet hakkı oranları Cumhurbaşkanı kararı ile arttırıldı, dövizdeki yükseliş sürüyor

4 Eylül 2020 Cuma

Altın ve gümüşte devlet hakkı oranları Cumhurbaşkanı kararı ile arttırıldı, dövizdeki yükseliş sürüyor

Altın ve gümüş madenlerindeki devlet hakkı oranları Cumhurbaşkanı kararı ile yüzde 25 arttırılırken, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müjde açıklamasına rağmen dövizdeki yükseliş de devam ediyor. Haftanın son işlem gününe yükselişle başlayan dolar, 7,4557 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Kur şu sıralar 7,44’ten işlem görüyor.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan Cumhurbaşkanı Kararı’na göre, 3213 sayılı ‘Maden Kanunu’nda altın ve gümüş için belirlenen devlet hakkı oranları yüzde 25 arttırımlı uygulanacak.

Cumhurbaşkanı Kararı’nda, “3213 sayılı Maden Kanunu’na ekli (3) sayılı tablo kapsamında dördüncü grup madenlerden altın ve gümüş için belirlenen devlet hakkı oranlarının yüzde 25 arttırımlı olarak uygulanmasına, adı geçen kanunun 14’üncü maddesi gereğince karar verilmiştir” denildi.

 

‘MÜJDE’YE RAĞMEN DOLARDAKİ YÜKSELİŞ SÜRÜYOR

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müjde açıklamasına rağmen dövizdeki yükseliş sürüyor. Haftanın son işlem gününe yükselişle başlayan dolar, 7,4557 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Kur şu sıralar 7,44’ten işlem görüyor.

Dün en düşük 7,3734, en yüksek 7,4522 seviyelerini gören dolar/TL, günü önceki kapanışa göre yüzde 0,7 değer kazancıyla 7,4369’tan tamamladı. Yeni güne de yükselişle başlayan dolar, 7,4557 ile rekor tazeledi.

Dolar saat 11.15 itibarıyla 7,4460’tan işlem görüyor. Aynı dakikalarda euro/TL 8,8084’ten, sterlin/TL de 9,8861’den satılıyor.

PİYASALAR VERİ GÜNDEMİNE ODAKLANDI

Bugün yurt içinde bugün reel efektif döviz kuru, yurt dışında ABD’de açıklanacak ağustos ayı istihdam raporundaki tarım dışı istihdam, işsizlik ve ortalama saatlik kazançlar verilerinin takip edileceğini söyleyen analistler, koronavrüs  tedavisine ilişkin haber akışı ve Doğu Akdeniz başta olmak üzere jeopolitik gelişmelerin gündemin odağındaki yerini koruduğunu kaydetti.

Benzer Haberler