Altın tüm zamanların rekorunu kırdı

18 Şubat 2020 Salı

Altın tüm zamanların rekorunu kırdı

Altın fiyatları, koronavirüsün küresel büyüme üzerindeki etkisine ilişkin endişelerin arttığı bir ortamda piyasalara tekrar hakim olan riskten kaçınma eğilimi ile birlikte yükseldi. Öğle saatlerinde 310 TL’nin üzerini gören gram altın şu sıralar 309,7 TL’den işlem görüyor. Gram altın saat 15.40 itibariyle 309,7 TL’den, çeyrek altın 507 TL’den, cumhuriyet altını da 2.083 TL`den satılıyor. Dolar/TL ise güne 6.05 TL’den başladı. Dolar şu dakikalarda 6.07 TL seviyesinde hareket ederken, Euro fiyatları ise 6.57 TL seviyelerinde bulunuyor.

Gram altın, dün altının ons fiyatı ve dolar kurundaki düşüşe paralel değer kaybederek günü yüzde 0,2 azalışla 307,4 liradan tamamlamıştı.

Yeni güne değer kazancıyla başlayan altının gram fiyatı, öğlen saatlerinde yüzde 1’e yakın artışla 310 TL üzerinde işlem görerek yeni bir rekor kırdı. Gram altın saat 15.40 itibariyle 309,7 TL’den, çeyrek altın 507 TL’den, cumhuriyet altını da 2.083 TL`den satılıyor.

‘KORONAVİRÜS EKONOMİK ENDİŞELERİ ARTIRIYOR’

Analistler, bugün itibarıyla koronavirüs salgınından dolayı ölenlerin sayısının 1.869’a yükseldiğini belirterek, Apple’ın salgın nedeniyle ilk çeyrekte ciro hedefine ulaşamayacağını bildirmesinin de ekonomik aktiviteye ilişkin endişeleri artırdığını kaydetti. Çin’deki yeni tip koronavirüsün etkilerinin bugün açıklanacak bazı makroekonomik verilerde gözlemleneceğini, bu nedenle piyasaların karışık bir seyir izlediğini ifade eden analistler, Suriye’deki gelişmelerin de risk algısını görece artırarak altın fiyatlarını yukarı yönlü desteklediğini söyledi.

 DOLAR NE KADAR?

Dün piyasaların kapanış saatinde 6.05 TL seviyesinde hareket eden dolar kuru yeni güne yatay seviyeden başladı. Euro fiyatları ise güne 6.56 TL seviyesinden başladı. Dolar kuru şu dakikalarda 6.07 TL seviyesinde hareket ederken, Euro fiyatları ise 6.57 TL seviyelerinde bulunuyor.

 

Benzer Haberler