Altın son 3 ayın zirvesini gördü

7 Mayıs 2021 Cuma

Altın son 3 ayın zirvesini gördü

Gram altın fiyatları 6 ayın en yüksek seviyesini, ons altın fiyatları ise geçtiğimiz 3 ayın zirvesini gördü.

Altın, ABD tarım dışı istihdam verisinin piyasa beklentisinin altında kalmasıyla ve işsizliğin bir yıldan sonra ilk defa yükselmesiyle yüzde 1’den fazla yükselişle 1.841 dolar seviyesine yükseldi. Gram altın da Dolar/TL ‘deki düşüşe rağmen küresel altın fiyatlarındaki yükselişi takip etti.

ABD Tarım dışı istihdam verisi Nisan ayında 266 bin olarak gerçekleşirken piyasanın beklentisi istihdamın 1 milyon artacağı yönündeydi. İşsizlik oranı ise 2020’nin Nisan ayından sonra ilk defa yükseliş kaydederek yüzde 6’dan yüzde 6.1’e tırmandı.

Bloomberg’in haberine göre, 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvilinin faizi günde yüzde 1.55 seviyesinde başladıktan sonra ABD istihdam verileriyle birlikte yüzde 1.51 seviyesine kadar geriledi.

ONS ALTIN FİYATI

Yılın ilk üç ayını kayıpla kapattıktan sonra Nisan ayında yüzde 3.5 yükseliş kaydeden ons altın, Mayıs’a son 6 aydaki en iyi haftalık performanslarından biriyle başladı. Ons altın, haftaya 1.770 dolar civarında başladıktan sonra yüzde 4’ten fazla bir yükselişle haftayı son üç ayın zirvesinde kapatmaya doğru ilerliyor.

GRAM ALTIN FİYATI

Geçen hafta 482 TL’ye kadar ulaşarak 2021’in zirvesini gören gram altın, hafta başından bu yana sakin bir seyir izledikten sonra küresel altın fiyatlarındaki yükselişi takip ederek 488 TL’de yeni bir zirveye ulaşmış oldu.

Benzer Haberler