Altın Koza’da 4. gün geride bırakıldı

27 Eylül 2019 Cuma

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve 23- 29 Eylül 2019 tarihleri arasında sürecek olan 26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali, dördüncü günüyle devam ediyor.

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve 29 Eylül’e kadar sürecek olan 26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde 26 Eylül Perşembe günü Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması finalistlerinden üç filmin festival galaları gerçekleşti. Levent Öztürk’ün katılımıyla gerçekleşen Altın Koza Kısa Film Atölyesi, Orhan Kemal Sineması söyleşisi, panel ve masterclass’la devam eden festivalin dördüncü günü, sevilen Adanalı sanatçılar Süheyl Uygur ve Behzat Uygur’un coşkulu dolu “Yeşilçam Sahnede” konseriyle sona erdi.

“KÜÇÜK ŞEYLER” FİLMİNİN FESTİVAL GALASI YAPILDI

Kıvanç Sezer’in yazıp yönettiği, 26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması bölümünde yarışan “Küçük Şeyler” filmi, festival kapsamında Türkiye prömiyerini gerçekleştirdi. Filmin Türkiye prömiyerine; filmin yönetmeni Kıvanç Sezer, yapımcıları Kanat Doğramacı, Tolga Karaçelik, başrol oyuncuları Alican Yücesoy, Başak Özcan ve film ekibi katıldı. “Küçük Şeyler”de; Alican Yücesoy ve Başak Özcan’ın yanı sıra Bülent Emrah Parlak, Seda Türkmen, Müfit Kayacan, Nihal Koldaş, Ece Dizdar, Zeynep Dinsel ve Kubilay Tuncer gibi isimler de rol alıyor. Trajikomik anlatım diliyle dikkatleri çeken, mizah unsurunun eksik olmadığı film, Onur ve Bahar çifti üzerinden ışığı sönen bir ilişkiyi anlatıyor.

“BAĞLILIK-ASLI” FİLMİNİN FESTİVAL GALASI YAPILDI

Semih Kaplanoğlu’nun yönettiği “Bağlılık-Aslı” filminin festival kapsamında galası, yönetmen Kaplanoğlu, filmin oyuncularından Kübra Kip, Ece Yüksel ve Umut Kurt ve film ekibinin katılımıyla gerçekleşti. Kübra Kip, Ece Yüksel ve Umut Kurt’un rol aldığı Kaplaoğlu’nun yapmayı planladığı üçlemenin ilk filmi olan “Bağlılık-Aslı”, dünyanın dört bir yanında, tüm modern kentlerde yaşanan evrensel bir konuya değiniyor. Modern dünyada kadın ve anne olmanın yarattığı açmazları ve bu durumun kadınların yakın çevreleriyle olan ilişkilerine yansımalarını yargılamadan, yalnızca şahit olarak izleyiciye sunan film bu konuyu daha önce görülmemiş bir bakış açısıyla perdeye yansıtıyor.

“KRONOLOJİ” FİLMİNİN DÜNYA PRÖMİYERİ YAPILDI

Ali Aydın’ın yazıp yönettiği “Kronoloji”nin festival kapsamında, dünya prömiyeri ve festival galası yönetmen Aydın, filmin başrol oyuncularından Birkan Sokullu, Cemre Ebüzziya ve film ekibinin katılımıyla gerçekleşti. Birkan Sokullu, Cemre Ebüzziya, Serkan Keskin ve Tansu Biçer’in başrollerini paylaştığı filmde; Esra Kızıldoğan, Beran Soysal, Cüneyt Yalaz, Ozan Çelik, Ahmet Kaynak ve Cihat Süvarioğlu rol alıyor. Türkiye’nin en büyük sorunlarından olan, kadının evlendikten sonra silikleşerek hem özel hem sosyal hayatta görünmez bir nesne haline gelmesini Nihal üzerinden işleyen “Kronoloji” erkek egemen kültürün acımasızlığını çarpıcı bir gerilimle anlatıyor.

ALTIN KOCA FİLM FESTİVALİ’NİN 50. YILINDA ÇUKUROVA BÖLGESİNDE FİLMCİLİK VE SİNEMACILIK: DÜN, BUGÜN, YARIN PANELİ

Festival kapsamındaki Altın Koza Film Festivali’nin 50. Yılında Çukurova Bölgesinde Filmcilik ve Sinemacılık: Dün, Bugün, Yarın paneli; Doç.Dr. Ayşe Toy Par moderatörlüğünde, Dr. Öğretim Üyesi Aydın Çam, Prof.Dr. Emine Uçar İlbuğa, Dr. Öğretim Üyesi Özgür İlke Şanlıer Yüksel ve Prof.Dr. Senem Duruel Erkılıç’ın katılımıyla HiltonSA’da gerçekleşti.

ORHAN KEMAL SİNEMASI SÖYLEŞİSİ

26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali kapsamındaki Orhan Kemal Sineması söyleşisi, Nebil Özgentürk moderatörlüğünde, Işık Öğütçü, Mazlum Vesek, Menderes Samancılar ve Nur Sürer’in katılımıyla, Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda yapıldı.

 

XİE FİE’NİN KATILIMIYLA MASTERCLASS GERÇEKLEŞTİ

Çin sinemasının usta yönetmeni Xie Fei, 26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali kapsamında, Cinemaximum Salon 4’de gerçekleşen masterclass’ıyla sinemaseverlerle buluştu. Xie Fei masterclass’ta, Çin sinemasını bugünkü başarısına ulaştıran süreci ve sinema anlayışını anlattı.

SÜHEYL UYGUN & BEHZAT UYGUR İKİLİSİNDEN “YEŞİLÇAM SAHNEDE” KONSER VE KOMEDİSİ

26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin dördüncü günü, sevilen sanatçılar Süheyl Uygur ve Behzat Uygur’un Merkez Merkez Park Amfi Tiyatro’da sahnelediği “Yeşilçam Sahnede” adlı konser ve komediyle sona erdi. 2000 kişilik konser alanını dolduran Adanalılar, Süheyl Uygur ve Behzat Uygur’dan Yeşilçam Sineması’nın unutulmaz şarkılarını dinledi.

Ayrıca aynı gün, Afgan yönetmen Sahraa Karimi’nin filmi “Havva, Meryem, Ayşe” de, yönetmen Karimi’nin katılımıyla festival izleyicisiyle buluştu.

Benzer Haberler