Altın fiyatları yeniden yükselişe geçti

5 Şubat 2020 Çarşamba

Altın fiyatları yeniden yükselişe geçti

Altın fiyatları, koronavirüs endişelerinin sürdüğü bir ortamda iki haftanın en düşük seviyesini görmesinin ardından yeniden yükseldi. Altının gram fiyatı, yüzde 0,5 yükselişle 300,5 lira seviyesinde seyrediyor. Kapalıçarşı’da çeyrek altın 489 lira, cumhuriyet altını da 2.001 liradan satılıyor.

Gram altın, dün, dolar kuru ve altının ons fiyatındaki düşüşe paralel değer kaybederek, günü önceki kapanışın yüzde 1,4 altında 299,1 liradan tamamladı. Yeni güne yükselişle başlayan altının gram fiyatı, saat 10.40 itibarıyla önceki kapanışın yüzde 0,5 üzerinde 300,5 liradan işlem görüyor.

ÇEYREK VE CUMHURİYET ALTINI NE KADAR?

Aynı dakikalarda Kapalıçarşı’da çeyrek altın 489 lira, cumhuriyet altını da 2.001 liradan satılıyor. Altının ons fiyatı ise dün Asya piyasalarında 1.549 doları görmesinin ardından şu sıralarda önceki kapanışa göre yüzde 0,4 artışla 1.561 dolardan işlem görüyor.

ANALİSTLER NE DİYOR?

Analistler, yeni tip koronavirüs salgınına ilişkin endişelerin hafiflemesine paralel azalan risk algısının, dün altın fiyatlarını aşağı yönlü baskıladığını kaydetti. Bugün yurt dışında ABD ve Avrupa’da hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) başta olmak üzere yoğun veri gündemi ile Suriye’ye ilişkin haber akışının takip edileceğini bildiren analistler, teknik açıdan ons altında 1.560 doların destek konumunda bulunduğunu, gram altında ise 300-305 lira bandının izleneceğini ifade etti.

Benzer Haberler