Altı muhalefet partisinin kurduğu Seçim Güvenliği Komisyonu toplanıyor

26 Nisan 2022 Salı

Altı muhalefet partisinin kurduğu Seçim Güvenliği Komisyonu toplanıyor

Altı muhalefet partisi Seçim Süreci ve Seçim Güvenliği Komisyonu kurdu. Komisyonun ilk toplantısı yarın Gelecek Partisi’nin ev sahipliğinde yapılacak.

Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem için bir araya gelen; CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, DEVA Partisi, Gelecek Partisi ve Demokrat Parti üçüncü toplantısını 24 Nisan’da yaptı. Bir önceki buluşmada alınan seçim ve sandık güvenliği konusunda alınan ortak çalışma kararının ardından ‘Seçim Güvenliği Komisyonu’ kurulacağı açıklandı.

Komisyonun, ilk toplantısını yarın saat 15:00’da Gelecek Partisi’nde yapacağı bilgisi paylaşıldı.

Komisyonda; CHP Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, İYİ Parti adına Seçim İşleri Başkanı Şenol Sunat, Saadet Partisi Mahalli İdareler Başkanı Hasan Bitmez, Demokrat Parti Göç ve Sosyal Politikalar Başkanı İlay Aksoy, DEVA Partisi Seçim İşleri Başkanı ve sözcüsü İdris Şahin, Gelecek Partisi Seçim ve Hukuk İşleri Başkanı Ayhan Sefer Üstün yer alacak.

“SEÇİM BİTENE KADAR ÇALIŞMALAR DEVAM EDEBİLİR”

ANKA Haber Ajansı’nın konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, “İlk toplantıda genellikle şunlar oluyor. Bu komisyonun yol haritası belirleniyor. Gündem maddelerinin çerçevesi belirleniyor. Alt başlıklar, ana başlıklar konuşuluyor. Daha çok ilk toplantılarda bunlar konuşuluyor. Muhtemelen bunlar olacaktır” bilgisini verdi.

Üstün, “Toplantıdan sonra rapor ortaya çıkacaktır. O da dediğim gibi hemen bugün olacak iş değil. O toplantıların ilerledikçe işte konulara geçildikçe bir rapor ne zaman çıkar bir ayda mı iki ay da mı üç ayda mı onu bilemem tabi yani” diye konuştu.

Seçimlere kadar komisyonun çalışmalarına devam edebileceğini belirten Üstün, “Bu komisyon muhtemelen seçimlere kadar hep var olacaktır muhtemelen. Çünkü, seçim süreci ve seçim güvenliği ile alakalı bir komisyon. Seçim güvenliğine daha çok ağırlık vereceğiz ve seçimin sağlıklı bir şekilde yürümesi için elimizden gelen her şeyi yapacağız, bu çalışmalar bunu yürütecek. O bakımdan komisyon seçim bitene kadar çalışmalarını yürütür gibime geliyor” ifadelerini kullandı.

Üstün, çalışma takvimine ilişkin de “Her hafta periyodik olur mu bilemiyorum, araya bir bayram giriyor bakın şimdi. Yani ihtiyaçlar çerçevesinde toplanır ama tam bir periyod olur mu, bunların hepsini 15 günde bir ay da bir ya da haftada bir toplanır bunlar hep zaten yarın ortak karar vereceğiz” dedi.

GÖRÜŞMELER TBMM’DE YAPILMAYACAK

Görüşmelerin TBMM’de yapılmayacağını vurgulayan Üstün, “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem direk Meclis ile çok alakalı bir konuydu onun için Meclis’te yaptı bu toplantıları. Şimdi ise bu toplantılar daha çok partide yapılacak. Partilerde yapılacak. Sırası geldikçe hangi partinin ev sahipliğinde yapılacaksa o partide yapılacak” şeklinde konuştu. Üstün, “Toplantıların periyodu içeriği görüşmelere göre belirlenecek” diye ekledi.

Üçüncü toplantı sonrası altı muhalefet partisinden ‘cumhurbaşkanı adayı’ açıklaması

Benzer Haberler