Alper Gezeravcı ve ekibi rekor kırarak dönüyor! İşte dünyaya iniş saati

Yayın tarihi: 9 Şubat 2024 Cuma 6:51 am - Güncelleme: 9 Şubat 2024 Cuma 6:51 am

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki görevini başarıyla tamamladı. Gezeravcı ve beraberindeki 3 astronotu Dünya’ya taşıyan Dragon uzay aracının hava şartlarına bağlı olarak bugün öğleden sonra Florida açıklarında suya inmesi planlanıyor.

Alper Gezeravcı ve beraberindeki 3 astronotu Dünya’ya getiren Dragon kapsülü, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan ayrıldı. Elverişsiz hava şartlarının sebep olduğu ertelemeler nedeniyle Axiom ekibinin seyahati 18 gün ile rekora imza attı.

REKORA İMZA ATTILAR

Bir diğer rekor da, yaklaşık 48 saat sürecek dönüş yolculuğu. Bu yolculuk, Dragon uzay aracının bugüne kadarki “en uzun transfer süresi” olarak rekora imza atmış olacak. Hatta hava şartları inişe elvermez ise ekibin yolculuğunun biraz daha uzaması gündemde.

Florida’nın doğu sahiline ya da Meksika Körfezi açıklarına inmesi planlanan Dragon mürettebatı gemiye alındıktan sonra ilk muayeneleri yapılacak buradan da Houston götürülecek. Houston’da daha kapsamlı sağlık taramasından geçirilecek olan ekip, bir süre de karantinada kalacak.

İNİŞ SAAT 16.30’DA

Axiom Space’in X sosyal medya hesabından yapılan paylaşıma göre iniş TSİ 16.30’da planlanıyor.

Alper Gezeravcı fırlatma sürecinde neler hissetti?

 

Kaynak: TELE1