Almanya’nın iptal kararı sonrası ne olacak? Gazeteci Ali Gülen süreci TELE1’e anlattı

16 Temmuz 2020 Perşembe

Almanya, 2000 senesinden sonra izinsiz olarak Türk vatandaşlığı alan Alman vatandaşlarının vatandaşlığını iptal etmeye hazırlanıyor. Gün Ortası’nda Zeynel Lüle’nin konuğu olan Gazeteci Ali Gülen konuya ilişkin bilgi verdi.

Kuzey Ren Vestfalya Vatandaşlık Dairesi’nin gönderdiği mektupla 600 bin ila 1 milyon arasındaki Türk asıllı Alman vatandaşının vatandaşlığının iptal edileceği bilgisini veren Gülen, sürecin Frankurt ve çevresinde de başlatıldığını belirtti.

Almanya’dan flaş karar! 1 milyon Türk’ün vatandaşlığı iptal ediliyor

Yüksek Seçim Kurulu’ndaki (YSK) seçmen bilgilerinin Almanya’daki makamlarla paylaşılmasının altındaki hukuksuzluğa dikkat çeken Gülen, “Türkiye’den listelerin Almanya’ya gelmesi ne kadar yasal?” diye sordu.  “İşin vahim tarafı yetkisiz, etkisiz ve içlerinde kimlerin olduğunu bilmediğimiz kişilerin eline bilgilerimiz geçmiş durumda ve bu kişiler bunları Alman makamlarıyla paylaştı” diyen Gülen, bu gelişmeyle birlikte vatandaşlık başvurularına yeniden başlanacağını söyledi.

TEKRAR VATANDAŞLIK ALAMAMA DURUMU VAR

Vatandaşlık iptallerinin ardından başlayacak süreçle ilgili de bilgi veren Gülen, “Bu kişi çalışmıyorsa, ekonomik durumu kötüyse tekrar vatandaşlık alamayabilir. Ve ayrıca Türk vatandaşlığından çıkması gerekecek. Türk vatandaşlığından çıktığına dair bir belge alması gerekecek bu da yaklaşık 2 sene sürecek” dedi.

Programın tamamını buradan izleyebilirsiniz.