Almanya’nın Gazprom’a kayyum atamasından sonra Putin’den sert çıkış

5 Nisan 2022 Salı

Almanya’nın Gazprom’a kayyum atamasından sonra Putin’den sert çıkış

Almanya, Rus doğal gaz şirketi Gazprom’un ülkedeki iştiraki Gazprom Germania’ya kayyum atadı. Berlin’in bu hamlesinden sonra Rusya Lideri Putin’den dikkat çekici bir çıkış geldi. Putin, “Bunun iki ucu keskin bir silah olduğunu kimse unutmasın” dedi.

Rusya  Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus yetkililerle ülkedeki tarım sektörü ve yaptırımlara ilişkin gerçekleştirdiği toplantıda, küresel enerji sektöründeki durumun, piyasa dışı alınan önlemler sonucu kötüleştiğine işaret etti.

İKİ UCU KESKİN BİR SİLAH

Bazı Avrupa ülkelerinde Gazprom’a baskı yapıldığını belirten Putin, “Ortaklarımızın, enerji alanındaki hatalarından ötürü Rusya’yı suçlama ve burada ortaya çıkan sorunları yine Rusya pahasına çözmeye çalıştıklarına tanık oluyoruz. Bazı şirketlerimizin varlıklarının kamulaştırılmasına ilişkin yetkililerin açıklamalarını da duyuyoruz. Bunun iki ucu keskin bir silah olduğunu kimse unutmasın.” ifadelerini kullandı.

GIDA KITLIĞI

Putin, bu yıl gıda konusunda yaşanan küresel sorunlara işaret ederek, “Bu yıl küresel gıda kıtlığı yaşanırken, yurt dışına gıda ihracatı konusunda daha ihtiyatlı olacağız. Bize açıkça düşman olan ülkelere yapılan bu tür ihracatların parametrelerini dikkatle izleyeceğiz.” dedi.

Rusya’da artan gıda ürünü üretimi sayesinde fiyatların, küresel piyasalardan daha düşük kalabileceğini belirten Putin, “Gıdada kendi kendine yeterlilik, Rusya’nın gerçek avantajıdır ve vatandaşlarımızın çıkarları için uygulanmalıdır. Onları piyasadaki dalgalanmalardan, küresel gıda piyasasındaki fiyat dalgalanmalarından korumalıyız.” diye konuştu.

GAZPROM GERMANİA’YA KAYYUM ATANDI

Almanya Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanı Robert Habeck, DÜN (4 Nisan) düzenlediği basın toplantısında Bundesnetzagentur’un (Elektrik, Gaz, Telekomünikasyon, Posta ve Demiryolları Federal Ağı Kurumu) Gazprom Germania’nın (Gazprom Almanya) hisselerine kayyum olarak atandığını açıklamıştı. Putin’in ülkesinin şirketlerinin kamulaştırmasına ilişkin söylediği sözler kayyum atanmasından sonra geldi.

Almanya Gazprom Germania’ya kayyum atadı

Benzer Haberler